4 مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های خدمات دارویی

0 4,228

در سال‌های اخیر با توسعه‌ی زیرساخت‌های اینترنت و فروشگاه‌های اینترنتی، تعداد داروخانه‌های آنلاین نیز افزایش یافته است. داروخانه‌های آنلاین، استفاده از خدمات دارویی را برای بسیاری از افراد آسان‌تر کرده اند. از ‌مهم‌ترین مزایای استفاده از خدمات دارویی می‌توان به کاهش زمان برای خرید دارو و کسب اطلاعات پیرامون داروهای مصرفی اشاره کرد. از سوی دیگر طبق مقاله‌ای که در وبسایت Agilie منتشر شده است، ۸۹ درصد از زمان کاربران گوشی‌های هوشمند در اپلیکیشن‌ها و تنها ۱۱ درصد از این زمان در وبسایت‌ها صرف می‌شود. از این‌رو تعداد اپلیکیشن‌های خدمات دارویی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

در این مقاله بهترین اپلیکیشن های خدمات دارویی را که توسط توسعه‌دهندگان ایرانی طراحی و عرضه شده‌اند، معرفی و از لحاظ عملکردی بررسی نموده‌ایم.در این مقاله بهترین اپلیکیشن‌های خدمات دارویی را که توسط توسعه‌دهندگان ایرانی طراحی و عرضه شده‌اند، معرفی و از لحاظ عملکردی بررسی نموده‌ایم.در این مقاله بهترین اپلیکیشن های خدمات دارویی را که توسط توسعه‌دهندگان ایرانی طراحی و عرضه شده‌اند، معرفی و از لحاظ عملکردی بررسی نموده‌ایم.

اپلیکیشن های خدمات دارویی در یک نگاه

برای یافتن اپلیکیشن های خدمات دارویی از اطلاعات «نقشه اپلیکیشن‌های سلامت ایران در سال ۹۸» استفاده شده است. از میان ۲۸۷۰ اپلیکیشن حوزه‌ی سلامت که بررسی و در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۸ منتشر شده بود، تعداد ۱۰ اپلیکیشن در زیردسته‌ای با عنوان «اپلیکیشن‌های خدمات دارویی» قرار گرفتند.

این ۱۰ اپلیکیشن خدمات دارویی موجود در کافه بازار، به‌طور میانگین ۱۲۸۱ نصب فعال داشتند.

از میان اپلیکیشن‌های این گروه، ۴ مورد که بیش از ۱۰۰۰ نصب فعال داشتند، برای معرفی انتخاب گردیده‌اند.

جدول مقایسه اپلیکیشن های خدمات دارویی

جدول مقایسه پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های خدمات دارویی
  مفید طب ایزی دارو قیمت دارو در
سه سازمان بیمه‌گر
دواجو
امکان جست‌وجو دارو‌ها
فرستادن دارو‌ها××
ارائه‌ی توضیحات محصولات××
استفاده از سرویس نسخه آنلاین××
ارائه‌ی محصولات نیازمند نسخه‌ی پزشکی××
امکان مشاوره‌ی دارویی×××
تعداد نصب فعال۵۰۰۰۲۰۰۰۲۰۰۰۱۰۰۰
امتیاز کسب‌شده۴.۵۴۳.۴۴
تعداد کامنت‌ها۶۳۴۴۰۴۴۱۹

بررسی اپلیکیشن های خدمات دارویی

مفید طب 

توسعه‌دهنده: داروخانه اینترنتی مفید طب
تعداد نصب: ۵۰۰۰
امتیاز: ۴.۵ بر اساس نظر ۶۳۴ نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌ های خدمات دارویی - مفید طب

معرفی اپلیکیشن

«مفید طب»، یک داروخانه‌ی اینترنتی دارای مجوز از معاونت غذا و داروی علوم پزشکی مشهد است که براساس دستورالعمل وزارتخانه، به فروش فراورده‌های طبیعی و سنتی، مکمل‌ها و محصولات بهداشتی قانونی می‌پردازد. پس از ثبت‌نام در اپلیکیشن و انتخاب محصولات مورد نیاز، امکان فرستادن به سراسر کشور وجود دارد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ارائه‌ی توضیحات و بروشور محصولات به‌همراه چگونگی مصرف آن‌ها. محصولات ارائه شده در این فروشگاه به‌طور کلی به‌صورت زیر می‌باشد:
  1.  محصولات گیاهی: محصولات پایه‌گیاهی که دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصرف آن بدون نیاز به نسخه پزشک است. این محصولات برای پیشگیری و یا درمان برخی بیماری‌ها استفاده می شود.
  2. مکمل‌ها: محصولات پایه‌گیاهی که به‌عنوان مکمل‌های غذایی برای تامین نیازهای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  3. محصولات بهداشتی: تمامی محصولات مرتبط با بهداشت بدن انسان که حسب مورد دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
  4. محصولات طبی سنتی: محصولاتی که بر اساس روش‌های طب سنتی تولید شده است.
  5. روغن‌ها و اسانس‌ها: روغن‌ها و اسانس‌های طبیعی که روش‌هایی مختلف استخراج شده و کاربردهای موضعی و خوراکی دارد.
 • امکان جست‌وجو براساس دسته‌بندی، نام محصولات و برند
 • امکان ثبت نام از طریق اپلیکیشن و همچنین ورود به حساب کاربری
 • فرستادن محصولات به سراسر کشور

نحوه عملکرد

با ورود به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن، پنج قسمت بهداشتی، گیاهی، ویترین، دسته‌ها و جست‌وجو وجود دارد. در قسمت‌های بهداشتی، گیاهی و ویترین محصولات مختلفی به نمایش گذاشته‌ شده است و در قسمت دسته‌ها أنواع محصولات موجود در داروخانه قابل مشاهده است. همچنین در قسمت جست‌وجو نیز می‌توان به بررسی نام محصولات و برند‌ها پرداخت. محصولات مختلف دارای توضیحات کامل به همراه کاتولوگ‌های آموزشی هستند که در صورت ثبت‌نام در اپلیکیشن یا سامانه امکان ارسال به سراسر کشور وجود دارد. سفارشاتی که تا کمتر از 5 کیلوگرم باشند، یک روز کاری پس از خرید شما به اداره پست تحویل می‌شوند (که معمولا طی 48 ساعت به مقصد می‌رسد) اما در سفارشات حجم بالا از طریق باربری اقدام خواهد شد. در صورت خرید‌ بیش از ۸۰ هزار تومان امکان ارسال رایگان به سراسر کشور وجود دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص: 

با استفاده از اپلیکیشن «مفید طب»، امکان فرستادن محصولات و دارو‌های انتخاب شده به سراسر کشور وجود دارد.

پشتوانه علمی: 

این فروشگاه با امتیاز داروخانه‌ی دکتر جواد اصیلی فعالیت می‌کند.

قیمت‌گذاری:

تمامی مطالب آموزشی در مورد دارو‌ها در این اپلیکیشن به‌ رایگان ارائه می‌شود و در صورت انتخاب و خرید بیش از ۸۰ هزار تومان، امکان فرستادن رایگان به سراسر کشور وجود دارد. 

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.mofidteb.shop

آدرس وبسایت:

www.mofidteb.com

ایزی دارو

توسعه‌دهنده: ایزی دارو
تعداد نصب: ۲۰۰۰
امتیاز: ۴ بر اساس نظر ۴۰ نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌ های خدمات دارویی - ایزی دارو

معرفی اپلیکیشن

«ایزی‌دارو» یک داروخانه‌ی آنلاین برای فروش انواع محصولات آرایشی، بهداشتی، داروهای گیاهی، مکمل‌ها و تجهیزات پزشکی است. داروخانه‌ی آنلاین «ایزی‌دارو» دارای بیش از ۱۵۰۰ محصول از برندهای معتبر داخلی و خارجی است.  این داروخانه‌ی آنلاین به‌عنوان سرویس اینترنتی «داروخانه‌ی شبانه‌روزی جالینوس» فعالیت می‌کند و دارای تمامی مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو  و همچنین دارای نشان اعتماد تجارت الکترونیک است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • اطلاعات کامل محصولات به‌همراه چگونگی مصرف 
 • امکان جست‌وجو براساس دسته‌بندی، نام محصول، برند و کارکرد 
 • امکان ثبت‌نام از طریق اپلیکیشن و همچنین ورود به حساب کاربری از طریق نام کاربری ساخته شده در وبسایت www.ezdaroo.com 
 • اطلاع از جشنواره‌های فروش و محصولات جدید وبسایت www.ezdaroo.com 
 • امکان حفظ کالاها در سبد خرید برای پرداخت در آینده
 • استفاده از سرویس نسخه آنلاین

نحوه عملکرد

در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن، امکان مشاهده‌ی محصولات جشنواره‌ی فروش، محصولات با تخفیف و دسته‌بندی‌ کالا‌ها (مکمل‌ها و ویتامین‌ها، آرایشی و مراقبتی، مادر و کودک، تجهیزات پزشکی، دارو‌های گیاهی و بهداشتی) وجود دارد. افزون‌براین، در فهرست سمت راست، قسمت‌های داشبورد، دسته‌بندی‌ها، جست‌وجوی محصولات، ثبت‌نام و ورود به حساب کاربری به نمایش گذاشته‌ شده است. محصولات مختلف دارای توضیحات کامل به‌همراه کاتالوگ‌های آموزشی هستند که در صورت ثبت‌نام در اپلیکیشن یا سامانه امکان فرستادن به سراسر کشور وجود دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص: 

استفاده از سرویس نسخه آنلاین برای کوتاه کردن زمان انتظار در داروخانه: در این قسمت کاربر می‌تواند عکس نسخه‌ی خود را به‌همراه مشخصات خود (نام و نام‌خانوادگی، شماره‌ی تلفن‌همراه،‌ ایمیل) و زمان پیشنهادی برای دریافت محصولات را ثبت کرده و توسط دارو‌خانه‌ها، محصولات و داروهای خود را دریافت کند.

پشتوانه علمی: 

تحت عنوان سرویس اینترنتی «داروخانه‌ی شبانه‌روزی جالینوس» فعالیت می‌کند.

قیمت‌گذاری:

تمامی مطالب مرتبط با محصولات در اپلیکیشن به‌ رایگان ارائه می‌شود و در صورت انتخاب، امکان فرستادن به سراسر کشور وجود دارد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ezdaroo.jahan.site.com.ezdaroo

آدرس وبسایت:

https://www.ezdaroo.com

قیمت دارویی در سه سازمان بیمه‌گر

توسعه‌دهنده: جواد شریعتی
تعداد نصب: ۲۰۰۰
امتیاز: ۳.۴ بر اساس نظر ۴۴ نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌ های خدمات دارویی - قیمت دارویی در سه سازمان بیمه‌گر

معرفی اپلیکیشن

این نرم‌افزار آخرین تغییر قیمت در نرخ دارو در سه سازمان بیمه‌گر را نمایش می‌دهد و برای افرادی در نظر گرفته شده که در داروخانه فعالیت و یا با داروخانه سروکار دارند. کاربران با استفاده از این برنامه و فرستادن کد دارو به آن می‌توانند قیمت دارو را در سه سازمان بیمه‌گر (بیمه‌ی مسلح – خدمات درمانی – تامین اجتماعی) مشاهده کنند. لازم به ذکر است، قیمت هر دارو برابر با آخرین قیمت اعلام شده از آن سازمان بوده و همچنین . تاریخ تغییر قیمت دارو و نام دارو به طور کامل بیان شده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • امکان استعلام قیمت دارو براساس کد دارو و نام لاتین 
 • اطلاع‌رسانی پیرامون موضوعات دارویی و آزمایشگاهی کشور
 • ثبت فرم برای مشاوره‌ی دارویی و تبادل دارویی

نحوه عملکرد

در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن، امکان استعلام قیمت دارو براساس کد دارو و نام لاتین وجود دارد. افزون‌براین، در منوی سمت راست، قسمت‌های اخبار و اطلاعیه (اطلاع‌رسانی پیرامون موضوعات دارویی و آزمایشگاهی کشور)، مشاوره‌ی دارویی و تبادل دارویی به نمایش گذاشته‌ شده است. برای قسمت‌ مشاوره‌ دارویی و تبادل دارویی باید فرم‌های مربوط توسط کاربر به‌همراه مشخصات تکمیل شده و سپس از طرف داروخانه با بیمار تماس گرفته می‌شود.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص: 

ثبت فرم برای مشاوره‌ی دارویی و تبادل دارویی: کاربر می‌تواند با تکمیل مشخصات خود (نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره‌ی تلفن‌همراه) به‌همراه توضیحات مربوطه، پرسش یا مشکل خود را ثبت کرده و سپس از طرف داروخانه با بیمار تماس گرفته می‌شود.

پشتوانه علمی: 

این فروشگاه با امتیاز «داروخانه‌ی دکتر بهاری» فعالیت می‌کند.

قیمت‌گذاری:

تمامی خدمات توسط این اپلیکیشن به‌ رایگان ارائه می‌گردد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.jsh1400.drbahari.newver5

آدرس وبسایت:

http://zavabet.dr-bahari.com

دواجو

توسعه‌دهنده: مرکز فناوری اطلاعات پزشکی پاردیک
تعداد نصب: ۱۰۰۰
امتیاز: ۴ بر اساس نظر ۱۹ نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌ های خدمات دارویی - دواجو

معرفی اپلیکیشن

سامانه‌ی آنلاین اطلاع از موجودی داروخانه‌های مشهد با نام «دواجو» به کاربر کمک می‌کند از موجود بودن اقلام دارویی، آرایشی و بهداشتی اطلاع کسب کند. این دارو‌ها می‌تواند شامل داروهای بیماران خاص، داروهای کمیاب، اقلام مکمل و هرگونه کالای سلامت محور در داروخانه باشد. با کمک سامانه‌ی «دواجو» کاربر می‌تواند پیش از مراجعه به داروخانه‌ها از موجودبودن دارو اطلاع کسب کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • کسب اطلاعات از موجودی داروخانه‌های مشهد
 • امکان جست‌وجو براساس دسته‌بندی و نام محصول
 • امکان فرستادن آنلاین نسخه برای داروخانه

نحوه عملکرد

ابتدا کاربر با استفاده از شماره‌ی تلفن‌ همراه، کد ملی و اطلاعات خود در سامانه‌ ثبت‌نام می‌کند. پس از آن، در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن، کاربر می‌تواند وارد قسمت ارسال نسخه شود. سپس باتوجه به موقعیت کاربر داروخانه‌های نزدیک به وی نمایش داده می‌شود. در ادامه بیمار می‌تواند نسخه‌ی خود را برای داروخانه بفرستد. در صورت تایید نسخه‌ی بیمار توسط داروخانه، بیمار به مدت دو شیفت کاری فرصت دارد تا نسخه‌ی خود را از داروخانه تحویل بگیرد. فرستادن نسخه می‌تواند به‌صورت تصویر نسخه و متن نسخه باشد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص: 

امکان فرستادن آنلاین نسخه برای داروخانه: در این قسمت کاربر می‌تواند نسخه‌ی خود را به صورت متن یا عکس به همراه مشخصات خود در اپلیکیشن ثبت کند. در صورتی که داروخانه‌ها، داروی ثبت شده را داشته باشند، موجود بودن آن تایید شده و بیمار فرصت دارد تا دو شیفت کاری نسخه خود را از داروخانه تحویل بگیرد.

امکان فرستادن آنلاین نسخه برای داروخانه:‌ در این قسمت کاربر می‌تواند نسخه‌ی خود رابه‌ صورت متن یا عکس به‌ همراه مشخصات خود در اپلیکیشن ثبت کند. در صورتی که داروخانه‌‌ها، داروی ثبت شده را داشته باشند، موجود بودن آن تایید شده و بیمار فرصت دارد تا دو شیفت کاری نسخه‌ی خود را از داروخانه تحویل بگیرد

قیمت‌گذاری:

تمامی  خدمات توسط این اپلیکیشن به‌ رایگان ارائه می‌گردد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.pardic.sana.user

آدرس وبسایت:

https://www.davajoo.org

فرصت رشد اپلیکیشن های خدمات دارویی

برنامه‌های خدمات دارویی می‌توانند به افرادی که دسترسی و یا وقت کافی برای مراجعه به داروخانه ندارند، کمک گسترده‌ای نمایند. از مزایای اپلیکیشن‌های خدمات دارویی برای بیماران می‌توان به کاهش زمان برای خرید دارو، امکان جست‌وجو برای یافتن دارویی خاص و دسترسی به مشخصات و کاتالوگ‌های آموزشی دارو‌ها اشاره کرد. همچنین اپلیکیشن‌های خدمات دارویی مزایای زیادی برای صاحبان داروخانه نیز دارد. از این مزایا می‌توان به متمایز شدن نسبت به دیگر داروخانه‌ها، دسترسی به بیماران و فروش بیشتر اشاره کرد.

از سوی دیگر، اجرای آزمایشی طرح نسخه‌ی الکترونیکی در سال ۹۷ آغاز و در سال ۹۸ به‌طور آزمایشی و در راستای فراهم شدن زیرساخت‌های اجتماعی اجرایی شد و در سال ۹۹ به‌طور مستمر در حال گسترش و توسعه است و تاکنون بیش از سه هزار داروخانه و بیش از نه هزار مطب به این طرح پیوسته‌اند؛ بنابراین انتظار می‌رود که نسبت به سال‌های گذشته اپلیکیشن‌هایی که امکان ثبت و دریافت نسخه‌های آنلاین را نیز دارند،افزایش یابد. 

با آنکه تعداد اپلیکیشن‌های خدمات دارویی کمابیش زیاد است اما، کیفیت بیشتر آن‌ها به اندازه‌ای نیست که بتواند مشکلات این حوزه را به میزان چشمگیری کاهش دهد. به‌نظر می‌رسد که در این زیردسته فرصت‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند برای مخاطبان جذاب و قابل توجه باشد.

از جمله می‌توان به این خدمات و ویژگی‌ها اشاره نمود:

 • تشکیل پرونده‌ی شخصی برای بیمار و دریافت دارو‌های مورد نیاز وی
 • ارائه‌ی مشخصات دقیق محصولات به همراه کاتالوگ‌های آموزشی مصرف آن‌ها
 • توانایی بارگذاری‌کردن نسخه‌های بیمار (برای دارویی‌های که برای خرید نیاز به نسخه دارند.)
 • جست‌وجوی هوشمند و مقایسه‌‌ میان  محصولات
 • توانایی فرستادن دارو‌ها و محصولات از داروخانه به بیمار
 • فرستادن نوتیفیکیشن به‌صورت هوشمند برای مصرف داروها
 • ایجاد پلتفرم برای گفت‌وگوی میان کاربران برای ارتباط با یک‌دیگر و داروسازها
 •  ارائه‌ی مقاله‌های  علمی و معتبر دارویی
 •  امکان مشاوره‌ی آنلاین برای خرید محصولات

با گستردگی روز‌افزون تنوع دارو‌ها و محصولات دارویی، مصرف خودسرانه‌ی دارو‌ها توسط بیماران و کاهش زمان آزاد افراد جامعه، نیاز به اپلیکیشن‌های جامع خدمات دارویی بیش‌ از گذشته احساس می‌شود. هنوز فرصت‌های رشد زیادی در این حوزه وجود دارد و سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها می‌تواند ارزش‌آفرین و سودمند باشد.

منبع:‌

https://agilie.com/en/blog/7-reasons-why-your-pharmacy-needs-an-app-pharmacy-app-development

0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.