سه مورد از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های سلامت زنان ایرانی

0 1,225

مسائل و مشکلات مرتبط با سلامت زنان، گستره‌ی وسیعی از مشکلات پزشکی حاد و مزمن را شامل می‌شود. بسیاری از بیماری‌های و مشکلات مشترک میان هر دو جنس، در زنان شیوع بیشتری دارد یا اینکه چگونگی بروز یا شدت بیماری در زنان متفاوت است. به‌عنوان مثال بیماری‌های قلبی و عروقی، عفونت‌های مجاری ادرار، بیماری‌های خودایمنی مانند MS و هاشیموتو و افسردگی و اضطراب در زنان شایع‌تر از مردان است. مثال مهم دیگر، سرطان سینه است که در زنان به مراتب شیوع بیشتری دارد، به‌گونه‌ای که به اشتباه به‌عنوان یک بیماری زنانه شناخته می‌شود. از سوی دیگر بیماری‌های آمیزشی آسیب بیشتری به زنان وارد می‌کنند. در کنار موارد یادشده بیماری‌های اختصاصی زنان مانند سرطان تخمدان و دهانه‌ی رحم، مشکلات مربوط به دوران بارداری، یائسگی، مشکلات هورمونی، اندومتریوز، فیبر رحم، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک و غیره نه تنها شیوع بالایی دارند، بلکه سبک زندگی زنان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بسیاری از بیماری‌های متداول در زنان، درمان قطعی ندارند و آگاهی‌بخشی و داشتن اطلاعات درست، بِروز و علمی، اصلاح سبک زندگی، پایش مداوم نشانه‌های بیماری‌ها و مراجعه‌ی زودهنگام و سریع به متخصصان، بخش مهمی از فرایند درمان یا کنترل نشانه‌ها و میزان پیشرفت آن‌ها است. با درنظر گرفتن نیازهای یادشده و مزایای غیرقابل انکار تلفن‌همراه به‌نظر می‌رسد اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه می‌توانند در مسیر درمان و بازیابی سلامت زنان نقش مهمی را ایفا نمایند.

باتوجه به این موضوع، در این مقاله سعی شده است تعدادی از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های سلامت زنان را که توسط گروه‌های ایرانی طراحی و عرضه شده‌اند، معرفی و از لحاظ عملکردی بررسی نماییم.

اپلیکیشن‌های سلامت زنان در یک نگاه

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط گروه مدلین در راستای تهیه «نقشه اپلیکیشن‌های سلامت ایران» پس از بررسی تعداد ۲۸۷۰ اپلیکیشن ایرانی فعال در وبسایت کافه بازار، تعداد ۲۳ اپلیکیشن با موضوع سلامت زنان توسط گروه‌های ایرانی طراحی شده است. از این مجموعه تعداد ۳ اپلیکیشن با بیش از ۲۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیازی بین ۴.۱ تا ۴.۵ به‌عنوان پرمخاطب‌ترین محصولات موجود در بازار شناخته شده‌اند. ناگفته نماند که اطلاعات مربوط به امتیاز و تعداد نصب فعال این اپلیکیشن‌ها بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت کافه بازار تا تاریخ 25 اسفند 98 به‌دست آمده است.

جدول مقایسه اپلیکیشن‌های سلامت زنان

 دکتر زنان + تناسب انداممامانا پلاسدروا
ارائه‌ی مقاله‌هایی در حوزه‌ی سلامت زنان
امکان برقراری ارتباط مستقیم (پیا‌‌م‌رسان)
امکان ارتباط با متخصصان
ابزارهای اندازه‌گیری پارارمترهای مرتبط با سلامت زنان
ارزیابی علائم بیماری‌های مختص یا شایع در زنان
ارائه‌ی گزارش تحلیلی
تعداد نصب فعال200020002000
امتیاز کسب‌شده4.24.24.6
تعداد نظرات5695636

بررسی اپلیکیشن‌های سلامت زنان

دکتر زنان + تناسب اندام

توسعه‌دهنده: بهترین‌ها
تعداد نصب: 2000 نصب فعال
امتیاز: 4.2 بر اساس نظر 569 نفر کاربر

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «دکتر زنان + تناسب اندام» باتوجه به نیازهای متداول و ویژه‌ی بانوان مانند مشکلات عفونت‌های دستگاه تناسلی، مشکلات چرخه‌ی قاعدگی، مشکلات تخمدان‌ها، اصلاح سبک زندگی و همچنین مسئله‌ی تناسب اندام به‌عنوان راهکاری برای حفظ و بهبود سلامت عمومی بانوان، اقدام به جمع‌آوری مجموعه‌ای از بهترین مقاله‌های وب فارسی درباره‌ی موارد یاد شده کرده و این مقاله‌ها را در دو دسته‌ی سلامت زنان و تناسب اندام ارائه داده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

۱. مجموعه‌ی مقاله‌هایی در زمینه‌ی سلامت زنان (شامل قاعدگی و مشکلات و بیماری‌های مربوط به آن، مشکلات ناباروری، بارداری و زایمان، زندگی جنسی سالم، یائسگی، سرطان‌های شایع در زنان، تغییرات و اصلاح سبک زندگی و …)

۲. مجموعه‌ی مقاله‌هایی در زمینه‌ی تناسب اندام بانوان

۳. ارائه‌ی کتاب تخصصی تناسب اندام بانوان به‌صورت رایگان

۴. دسترسی به مجموعه‌ای از بهترین موسیقی‌های ورزشی روز

نحوه عملکرد

اطلاعات موجود در این اپلیکیشن به صورت عمومی و در دو دسته‌ی کلی تناسب اندام و سلامت زنان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در اینجا کاربر می‌تواند پس از ورود به دسته‌ی مورد نظر از فهرست نرم‌افزار گزینه‌ی جست‌وجو را انتخاب نماید و با کلیدواژه‌ی مدنظر خود، به مقاله‌های مرتبط موجود در اپلیکیشن دسترسی یابد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

دسترسی رایگان به کتاب تناسب اندام ویژه‌ی بانوان از خدمات شاخص این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی:

با توجه به جست‌وجوی گروه مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر منابع علمی مورد استفاده در تدوین مقاله‌ها و مطالب این اپلیکیشن مشخص نیست.

قیمت‌گذاری:

تمامی خدمات ارائه‌شده در این نرم‌افزار رایگان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.doctore.zananjadid

مامانا پلاس: بارداری، زایمان، کودک

توسعه‌دهنده: گلدن اپس
تعداد نصب: 2000 نصب فعال
امتیاز: 4.2 بر اساس نظر 56 نفر کاربر

اپلیکیشن مامانا راهنمای سلامتو بارداری زنان

«مامانا پلاس» در واقع یک شبکه‌ی اجتماعی ویژه‌ی بانوان است تا بانوان در آن تجربه‌های خود در زمینه‌های مختلف مربوط به سلامت زنان، بارداری و کودک را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کاربران این اپلیکیشن می‌توانند تصاویر مورد نظر خود را به اشتراک بگذارند و بر اساس وضعیت و نیاز خود در گروه‌هایی که با محوریت یک موضوع ویژه‌ی مرتبط با سلامت زنان (به‌عنوان مثال گروه‌های ناباروری، مادران جدید، کودک یک تا سه سال، سه ماهه اول بارداری وغیره) تشکیل شده است، عضو شوند. همچنین این اپلیکیشن ابزارهایی مانند تعیین سن جنین، تعیین تاریخ قاعدگی بعدی، بررسی احتمال بارداری و غیره را در بخش ابزارها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. افزون بر موارد گفته‌شده در بخش مجله‌ی خبری، بانوان می‌توانند آخرین مقاله‌های سایت www.mamanaplus.com را در زمینه‌های مورد علاقه‌ی خود ازجمله سلامت زنان، بهداشت جنسی، بارداری، نگهداری کودک، سبک زندگی و موضوعات متفرقه‌ی دیگر، به رایگان مطالعه نمایند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

۱. عضویت در شبکه‌ی اجتماعی تخصصی بانوان

۲. عضویت در گروه‌های اختصاصی با محوریت مطالب زیر:

 • پزشکی و سلامت
 • اقدام به بارداری
 • بارداری
 • زایمان
 • نوزاد
 • کودک
 • والدین
 • ناباروری
 • انواع رژیم غذایی
 • جراحی زیبایی
 • روانشناسی
 • سبک زندگی
 • خانه و خانواده
 • مد و زیبایی
 • سرگرمی
 • آشپزی

۳. فراهم بودن یک سامانه‌ی پیام‌رسان حرفه‌ای

۴. ارائه‌ی ابزارهای تخصصی شامل ارائه‌ی اطلاعات در مورد:

 • هفته به هفته بارداری
 • ماه به ماه نوزاد
 • سال به سال کودک
 • محاسبه‌ی کالری مورد نیاز بدن
 • محاسبه‌ی توده بدنی
 • محاسبه‌ی زمان واکسیناسیون کودک
 • محاسبه‌ی زمان تولد نوزاد
 • محاسبه‌ی زمان قائدگی
 • محاسبه‌ی سن
 • راهکار تعیین جنسیت نوزاد
 • محاسبه‌ی زمان تخمک‌گذاری در بدن

نحوه عملکرد

نحوه‌ی عملکرد این اپلیکیشن بسیار شبیه اپلیکیشن‌های شبکه‌ی اجتماعی مرسوم است. هر کاربر می‌تواند پروفایلی شامل نام، سن، اطلاعات تماس و موضوع‌های مورد علاقه را تکمیل کند و سپس با توجه به نیازهای خود در گروه‌های مختلف عضو شود و با دنبال‌کردن افراد مختلف شبکه‌ی دوستان اختصاصی خود را تشکیل دهد. همچنین هر کاربر به تمامی ابزارهای ارائه‌شده در این نرم‌افزار دسترسی دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

ایجاد شبکه اجتماعی اختصاصی برای کاربران و امکان انتقال تجربه‌ها به‌ویژه در زمینه‌ی بارداری و مراقبت از کودک و نوزاد و ارائه‌ی ابزارهای کاربردی مانند ابزار محاسبه و یادآوری تاریخ‌های مهم در واکسیناسیون کودک یا یادآوری تاریخ تخمک‌گذاری از مزایای شاخص این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی:

باتوجه به جست‌وجوی گروه مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر منابع علمی مورد استفاده در تدوین مقاله‌ها و مطالب این اپلیکیشن مشخص نیست.

قیمت‌گذاری:

تمامی خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن رایگان ارائه می‌گردد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.goldenapps.mamanaplus

آدرس وبسایت :

https://mamanaplus.com/

دروا (دستیار سلامتی بانوان)

توسعه‌دهنده: دستیار سلامتی زنان دروا
تعداد نصب: 2000 نصب فعال
امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 36 نفر کاربر

اپلیکیشن دروا دستیار سلامتی بانوان

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «دروا» با هدف توانمندسازی بانوان در زمینه‌ی مراقبت‌های جنسی و بهداشتی طراحی شده است. این اپلیکیشن با مدیریت و کنترل چرخه‌ی قاعدگی، دوره‌ی تخمک‌گذاری و روزهایی با شانس باروری بالا به‌عنوان یک شاخص مهم از سلامت دستگاه تولید مثل بانوان، به ارتقای سطح سلامتی آن‌ها کمک خواهد کرد و در پایان گزارشی تحلیلی از وضعیت هر کاربر و روند بروز علائم را ارائه خواهد داد. افزون بر این، امکان ارتباط با متخصصان و برقراری گفت‌وگوی خصوصی با آن‌ها به بانوان کمک خواهد کرد تا شخصی‌ترین مسائل و مشکلات خود را در محیطی امن مطرح کنند و پاسخ‌های درست و علمی دریافت نمایند. این اپلیکیشن با طراحی ابزارهای اختصاصی و با بررسی پاسخ‌های هر کاربر به پرسش‌هایی در مورد شرایط کنونی و پیشین وی، امکان ابتلای کاربر را به شایع‌ترین بیماری‌های زنان بررسی و توصیه‌های لازم را به فرد اعلام می‌کند. 

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • تقویم شمسی هوشمند برای تعیین دقیق چرخه‌ی قاعدگی و روزهای مهم
 • بررسی علائم افراد در چرخه‌ی قاعدگی و استخراج الگوی اختصاصی هر فرد
 • ارائه‌ی گزارش دقیق از تغییرات و چرخه‌ی کاربر برای ارائه به پزشک
 • ارائه‌ی توصیه‌های پزشکی منطبق بر شرایط و نیازهای طبیعی هر فرد
 • ارزیابی علائم بیماری‌های مرتبط با دستگاه تولید مثل یا بیماری‌های شایع میان بانوان و ارائه‌ی گزارش به کاربر
 • امکان ارتباط مستقیم با متخصصان و دریافت پاسخ پرسش‌های بخش سلامت و بهداشت بانوان

نحوه عملکرد

با ورود به اپلیکیشن، اطلاعات اصلی شما مانند سن، طول چرخه‌ی قاعدگی، آخرین تاریخ شروع قاعدگی و غیره از هر کاربر دریافت می‌شود؛ بدین ترتیب پروفایل سلامت و نمودار اولیه‌ی چرخه‌ی قاعدگی کاربر تشکیل و آماده و بر اساس این پروفایل، توصیه‌های بهداشتی مهم و مفید به‌صورت اختصاصی برای هر فرد ارائه می‌گردد. کاربر می‌تواند در بخش علائم، به صورت روزانه علائم خود مانند درد، اضطراب، وجود ترشحات غیرطبیعی، تغییرات خلق و خو و دیگر موارد مهم و مرتبط را ثبت نماید تا اپلیکیشن الگوی رفتاری اختصاصی هر کاربر را تشخیص دهد و ثبت نماید. این اپلیکیشن می‌تواند بر اساس داده‌های ثبت شده توسط کاربر گزارش تحلیلی در مورد منظم بودن چرخه‌ی قاعدگی و بیماری‌های محتمل برای هر فرد را ارائه نماید. همچنین امکان بررسی علائم اختصاصی بیماری‌های شایع در اپلیکیشن فراهم شده است؛ کاربر پرسشنامه‌ی اختصاصی هر بیماری را تکمیل می‌نماید و سپس این پرسشنامه توسط متخصصان دروا بررسی می‌گردد و نتیجه به کاربر اعلام می‌شود.

در پایان کاربر تمامی پرسش‌های خود را به‌صورت خصوصی از متخصصان دروا بپرسد و مطابق با ادعای اپلیکیشن، در کمتر از ۴ ساعت پاسخ علمی و تخصصی به پرسش خود را از متخصصان دروا دریافت نماید.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

خدماتی که در ادامه معرفی می‌شوند از جمله خدمات شاخص ارائه شده توسط اپلیکیشن دروا هستند:

 • ارائه‌ی گزارش تحلیلی از وضعیت کاربر و تغییر علائم بالینی و وضعیت سلامت کاربر
 • ابزار اختصاصی تحلیل وضعیت و پیشینه‌ی کاربر برای تشخیص احتمال ابتلا به بیماری‌های شایع میان زنان
 • ارائه‌ی مقاله‌ها و توصیه‌های روزانه بر اساس وضعیت کاربر و شرایط ویژه‌ی وی در چرخه‌ی ماهانه
 • امکان ارتباط و مکالمه خصوصی با متخصصان
 پشتوانه علمی:

مقاله‌های سایت دروا مبتنی بر مقاله‌های خبری ارائه شده در رسانه‌های پزشکی انگلیسی زبان است که می‌توان برای نمونه به وبسایت‌های زیر اشاره نمود:

 • مطابق با بررسی‌های انجام شده توسط گروه مدلین، منابع دیگر یا متخصصان همراه با تیم دروا معرفی نشده‌اند.
قیمت‌گذاری:

کلیه‌ی خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن به جز دو مورد ارزیابی بیماری و ارائه‌ی گزارش تحلیلی به‌صورت رایگان ارائه می‌گردد. دو خدمت ارزیابی بیماری و ارائه‌ی گزارش تحلیلی با خرید اشتراک ماهیانه به مبلغ ۱۲۰۰۰ تومان در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.healthio.dorva.dorva

آدرس وبسایت :

https://durva.ir/

 اپلیکیشن‌های سلامت زنان: برکه‌ای به عمق یک وجب!

در این مقاله، سه دسته‌ی مختلف از اپلیکیشن‌های سلامت زنان در ایران بررسی شد و سعی گردید تا تمامی نقاط قوت و نیازهای جامعه‌ی هدف که توسط این اپلیکیشن‌ها پاسخ داده شده، معرفی شوند. با این وجود، با نگاهی به تنوع و گستردگی نیازها و مسائل حوزه‌ی سلامت زنان، واضح است که برای رسیدن به وضعیتی قابل قبول راه زیادی در پیش است.

به نظر می‌رسد در قدم اول، باید نگاهی جامع و همه‌جانبه به مشکلات و بیماری‌های مربوط به زنان داشت؛ همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شده است، بیماری‌های زنان گستره‌ی وسیعی را شامل بیماری‌های مختص به دستگاه تولید مثل زنان، مشکلات مربوط به عدم تعادل هورمونی، بیماری‌های خودایمنی مانند MS و هاشیموتو که شیوع بیشتری میان بانوان دارند و سرطان‌های شایع یا مختص به زنان مانند سرطان پستان و دهانه رحم، در برمی‌گیرند. در اینجا باید به این نکته توجه شود که بیشتر بیماری‌های مورد نظر ماهیت مزمن دارند و کیفیت و سبک زندگی زنان را به‌طور قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهند.

هم‌اکنون پس از بررسی جامع اپلکیشن‌های مرتبط با حوزه‌ی زنان، به‌نظر می‌رسد که تمرکز طراحان ایرانی بیشتر بر تنظیم چرخه‌ی قاعدگی و عفونت‌های شایع دستگاه تولید مثل زنان است. اهمیت و لزوم آگاهی‌بخشی در مورد دو مشکل یادشده بر کسی پوشیده نیست اما برای رسیدن به وضعیتی بهتر و اثرگذاری در کیفیت زندگی و سلامت بانوان ایرانی، باید نگاهی وسیع‌تر و جامع‌تر به مسائل زنان داشت.

به‌عنوان مثال، بسیاری از مشکلات در تنظیم چرخه‌ی قاعدگی ناشی از بیماری‌های مزمن زمینه‌ای مانند اندومتریوز، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، کیست تخمدان، عدم تعادل هورمونی، فیبروم رحم و دیگر بیماری‌های مرتبط است، این درحالی است که جز در موارد محدود و انگشت‌شمار، اپلیکیشن‌های ایرانی به این مسائل نپرداخته و اثرات آن را در نظر نگرفته‌اند.

مسئله‌ی مهم دیگر، عدم توجه به منابع علمی، تجربه و دانش متخصصان و رویکرد علمی و اختصاصی در ارائه و بررسی راه‌حل‌های احتمالی است. انتظار می‌رود در برخورد با مسائل مرتبط با سلامت در کل و سلامت زنان به‌طور ویژه، راه حل‌های ارائه‌شده شفاف، علمی و قابل اطمینان باشند. متاسفانه اطلاعات موجود و ارائه‌شده بیشتر از جنس اطلاعات عمومی و شبه علم است که در بهترین حالت بی‌اثر است. از سوی دیگر تجربه و دانش بومی پزشکان داخلی می‌تواند به ارائه‌ی اطلاعات دقیق، هدفمند و مفید کمک شایانی نماید و به نظر می‌رسد، بهترین راه‌حل از راه ارتباط تنگاتنگ گروه پزشکان و مهندسان و برنامه‌نویسان محقق شود.

اما در اینجا باید به این نکته توجه شود که در حوزه‌ی سلامت زنان نه تنها در ایران، بلکه در سراسر دنیا وضعیت کمابیش اینچنین است و یکی از دغدغه‌های اصلی در حوزه‌ی فناوری‌های مرتبط با زنان، ارائه‌ی راه‌حلی است که در وهله‌ی اول کاربران به آن اعتماد کنند تا نیازهای ویژه و اختصاصی خود را پاسخ گویند و در کنار آن با ثبت داده‌های ارزشمند از عملکرد، سبک زندگی و علائم خود، تصمیم‌گیری و ارائه‌ی راه‌حل مناسب نهایی برای پزشکان تسهیل گردد.

0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.