کاربرد‌های بلاکچین در حوزه سلامت

0 1,167

تکنولوژی بلاکچین، با هدف توزیع حاکمیت و مالکیت بین افراد و کاربران به وجود آمده و تحولی در عرصه‌های مختلف زندگی ایجاد کرده است. یکی از این عرصه‌ها، عرصه سلامت است. امنیت، شفافیت و حفظ حریم شخصی، دستاوردهای مهم بلاکچین برای حوزه سلامت و از مهم‌ترین دلایل جذابیت آن برای ذی‌نفعان سلامت هستند.

بنابر پیش‌بینی شرکت مشاوره و تحقیقات گارتنر در سال 2019، استفاده بلاکچین در حوزه سلامت در حال گسترش سریع است و طی ده سال آینده به اوج خود می‌رسد. بنابراین، راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین در آینده شانس خوبی برای درخشش دارند.

 

متن ویدیو «کاربرد‌های بلاکچین در حوزه سلامت»

به طور کلی اگر بخواهیم کاربرد‌های بلاکچین در حوزه سلامت را دسته‌بندی کنیم، می‌توان گفت این تکنولوژی در مدیریت احراز هویت دیجیتالی، در بحث مالی و بیمه‌ای و ثبت و ذخیره اطلاعات، در تحقیقات و پژوهش‌های حوزه سلامت و در زنجیره‌ی تأمین کاربرد دارد.

موارد استفاده

در ادامه امیر‌عباس امامی به نمودار موارد استفاده‌(use case) بلاکچین در پنج حوزه‌ی کلیدی می‌پردازد.

حوزه اول ارتباط بین نهاد‌ها،پایگاه‌های داده، بازیگران و ذی‌نفعان این حوزه با یکدیگر است. در سلامت، بازیگران مختلفی از جمله ارائه‌دهندگان خدمات، بیماران، دولت، شرکت‌های دارویی، شرکت‌های حمل‌ونقل و غیره وجود دارد که تمام این قسمت‌ها بخشي از اطلاعات این حوزه را دارا می‌باشند و ارتباط امنی که بین آن‌ها با لحاظ بحث احراز هویت دیجیتالی می‌تواند برقرار شود، به کارایی نظام سلامت کمک می‌کند.

حوزه دوم بیمه است. در این حوزه تعداد داده‌های نادرست به شدت بالا است. به طور مثال افرادی که عمل جراحی انجام نداده‌اند اما با سندسازی قصد دارند مبلغی را از بیمه دریافت کنند یا فردی نیاز به عمل جراحی ندارد اما پزشک به دلیل نفع اقتصادی این عمل را انجام می‌دهد.

 بلاکچین می‌تواند زمانی که دیتابیس‌ها به یکدیگر متصل باشند و به صورت یکپارچه با یکدیگر تعامل کنند، در بحث پرداخت‌های مالی بین نهاد‌های مختلف به خصوص در کشور‌هایی که دولت می‌خواهد بخشی از هزینه‌های سلامت را از مالیات‌ها پرداخت کند، به شدت در کارایی و شفافیت این سیستم اثر زیادی بگذارد.

این ویدیو، بخشی از درس «کاربرد‌های بلاکچین در حوزه سلامت» از دوره‌های آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین‌لب) است. برای ثبت‌نام در دوره‌های مدلین‌لب و دسترسی به این درس می‌توانید به وب‌سایت medlean.ir مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.