کنترل لرزش دست با مچ‌بند کالاهلث

0 3,009

کالاهلث استارتاپی است که با استفاده از درمان‌های غیرتهاجمی و مدولاسیون عصبی پوشیدنی، به دنبال تغییر استانداردهای مراقبتی بیماری‌های مزمن است.

کشور

ایالات متحده امریکا

سال تأسیس

2014

وب‌سایت

https://calahealth.com

 این محصول چه مشکلی را برطرف می‌کند؟

 لرزش اساسی (ET) رایج‌ترین اختلال حرکتی در ایالات متحده است که با لرزش غیرارادی و ریتمیک مشخص می‌شود. شیوع جهانی این بیماری 3 تا 4 نفر در هر هزار نفر تخمین زده می‌شود و حدود 41 میلیون نفر در سطح جهان از این اختلال رنج می‌برند. با افزایش سن، شیوع این بیماری افزایش می‌یابد و تقریبا 4 درصد بزرگسالان بالای 40 سال به آن مبتلا هستند.

با وجود اینکه این اختلال یک بیماری تهدید‌کننده‌ی زندگی نیست، اما می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی فرد بگذارد. لرزش اساسی بیشتر در دست‌ها ایجاد می‌شود و علت ایجاد آن مشخص نیست. این اختلال عصبی با بیماری خاصی همراه نیست. اما برخی متخصصان عوامل ارثی، سن و سبک زندگی را در ایجاد آن مطرح دانسته‌اند.

برای افرادی که به دلیل شدت لرزش‌ها، دچار اختلال در عملکرد روزمره می‌شوند درمان‌هایی مانند درمان‌های دارویی، تزریق بوتاکس و درمان‌های طب‌ فیزیکی انجام می‌شود. این درمان‌های متداول، معمولا با مشکلاتی همراه هستند. درمان‌های دارویی اغلب باعث بروز عوارض جانبی و تداخل با سایر داروها می‌شوند. از سوی دیگر، تأثیر و کارایی داروها بین افراد، متفاوت است. تزریق بوتاکس نیز ممکن است منجر به بروز مشکلاتی همچون ضعف انگشتان شود.

در مواردی که لرزش بسیار شدید و مختل‌کننده باشد، درمان‌های جراحی ضرورت پیدا می‌کنند. درمان جراحی برای کاشت الکترود و تحریک مغزی عمیق، عوارض جانبی و خطراتی مانند عفونت، احتمال خونریزی، سردرد و غیره را به همراه دارد. جراحی با استفاده از روش اولتراسوند متمرکز نیز ممکن است باعث ضعف دائمی عضلات یا از دست رفتن حواس شود.

کالا تریو، درمانی پوشیدنی و غیرتهاجمی برای لرزش اساسی ارائه می‌کند.

کالاهلث یک استارتاپ پزشکی بیوالکترونیک است که به دنبال استفاده از درمان‌های مدولاسیون عصبی پوشیدنی برای تغییر استانداردهای مراقبت از بیماری‌های مزمن است. این استارتاپ نوآوری‌های حوزه‌ی علوم اعصاب و فناوری را با هم تلفیق می‌کند تا تحریک عصبی شخصی‌سازی‌شده‌ای ایجاد کند.

اولین محصول این استارتاپ، کالا تریو (Cala Trio) است. درمانی پوشیدنی و غیرتهاجمی برای لرزش اساسی که با جریان روزمره‌ی زندگی سازگار است. کالا تریو یک درمان پیشگامانه است که به طور اختصاصی برای فرد طراحی می‌شود. این دستگاه شامل یک محرک دارای صفحه نمایش، یک مچ بند پوشیدنی و یک پایه‌ی شارژر مغناطیسی است. محرک، درمان را براساس الگوی منحصربه‌فرد لرزش بیمار، شخصی‌سازی می‌کند. باند مچی شامل الکترودهای سطحی است که تحریک الکتریکی ایجاد شده را روی اعصاب مچ دست اعمال می‌کند. این اعصاب از مچ به شبکه‌های مغزی مرکزی می‌رسند که مسئول ایجاد لرزش دست در لرزش اساسی هستند. تصور می‌شود که تحریک اعصاب در مچ دست، فعالیت شبکه‌ای که باعث لرزش دست می‌شود را مختل کرده و باعث کاهش موقت و معناداری در لرزش دست فرد می‌شود.

مچ بند کالا تریو از یک رابط پوستی اختصاصی استفاده می‌کند. عملکرد آن بر اثر قرار گرفتن در معرض پوست خشک، چربی‌های پوست و گرد و غبار تضعیف می‌شود و برای حفظ درمان موثر، هر سه ماه نیاز به تعویض دارد.

این دستگاه دارای تأییدیه FDA بوده و در سال 2020 عنوان طراحی دستگاه تحول‌آفرین FDA را دریافت کرده است. کالا تریو فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

محصول این استارتاپ چه مزیتی نسبت به سایر رقبا دارد؟

1-     درمان غیرتهاجمی و غیرجراحی

2- رفع مشکل عوارض جانبی و تداخلات دارویی

3- سازگار با روال عادی زندگی روزمره

4-     استفاده‌ی آسان در منزل

تحقیقات استفاده از استارتاپ کالاهلث چه نتایجی به همراه داشته است؟

مطالعات چندمرکزی بالینی متعددی بر روی کالا تریو انجام شده است. در مطالعات بالینی، بهبود معنی‌داری در 75 درصد از بیماران پس از یک جلسه درمان 40 دقیقه‌ای نشان داده شد. همچنین نتایج مطالعات نشان می‌دهد که عملکرد این دستگاه در کاهش لرزش، به طور کلی قابل مقایسه با بهترین درمان‌های دارویی است و عوارض جانبی داروها را نیز حذف می‌کند. برخی از بیماران کاهش 55-90 درصدی در لرزش‌ها را تجربه کردند که مشابه با نتایج جراحی است. همچنین تحریک اعمال شده در کالا تریو، همان مسیرهای عصبی مورد استفاده در ایمپلنت‌های کار گذاشته شده با جراحی را به کار می‌برد.

کاربران کالا تریو، مزایای درمان را به صورت راحتی و توانایی بیشتر در فعالیت‌های روزمره خود توصیف کرده‌اند.

کالاهلث در سال 2020 نشان طلای Edison Awards 2020 را برای تشخیص و درمان بیماری دریافت کرد. و بنیان‌گذار آن کیت روزنبلوث، توسط مجله ی Fortune به دلیل فعالیت در ایجاد تحول در استاندارد مراقبت از بیماری‌های مزمن، به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد سال 2020 معرفی شد. وی همچنین در سال 2020 موفق به دریافت جایزه‌ی 40 under 40 شد.

بنیان‌گذاران این استارتاپ چه کسانی و با چه سوابقی هستند؟

کیت روزنبلوث (Kate Rosenbluth): بنیان‌گذار، مدیر ارشد علمی و عضو هیئت مدیره کالاهلث است. وی دارای مدرک PhD مهندسی پزشکی و پسادکتری علوم اعصاب از دانشگاه UCSF و عضو هیات علمی مهندسی پزشکی دانشگاه استنفورد است. خانم روزنبلوث سابقه‌ی کار به عنوان پژوهشگر در مرکز Brainlab را دارد. 

اسکات دلپ (Scott Delp): هم‌بنیان‌گذار و عضو هیات مدیره کالاهلث است. وی فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد و استاد مهندسی پزشکی، مهندسی مکانیک و جراحی ارتوپدی در این دانشگاه است. آقای دلپ بنیان‌گذار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه استنفورد و مدیر مرکز ملی شبیه‌سازی در تحقیقات توانبخشی (NCSRR) است.

سرنا وونگ (Serena Wong): فارغ‌التحصیل مهندسی الکترونیک از دانشگاه استنفورد، هم‌بنیان‌گذار و تا سال 2017 معاون تحقیق و توسعه کالاهلث بوده است. وی در حال حاضر مدیر توسعه محصول شرکت Intuitive، فعال در زمینه‌ی توسعه‌ی فناوری جراحی رباتیک است.

این استارتاپ از چه مدل درآمدی استفاده می‌کند؟

استفاده از کالا تریو، نیازمند خرید محرک و پایه‌ی شارژ، و 157 دلار اشتراک ماهانه برای بند است. کالاهلث یک برنامه‌ی تست 60 روزه در اختیار بیماران قرار می‌دهد که پس از گذشت این مدت در صورت عدم رضایت و حصول نتیجه‌ی مطلوب، امکان پس دادن دستگاه و دریافت وجه فراهم می‌شود.

خرید و استفاده از این محصول با تجویز پزشک امکان‌پذیر است.

استارتاپ کالاهلث در جذب سرمایه چگونه عمل کرده است؟

استارتاپ کالاهلث واقع در کالیفرنیای امریکا، موفق شده طی سه دوره سرمایه‌گذاری 71.3 میلیون دلار سرمایه جذب کند و در حال حاضر در سری C قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.