آغاز به کار مرحله‌ی مقدماتی آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین لب)

0 1,356

مرحله‌ی مقدماتی آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین‌لب)، از تاریخ ۱ مهرماه، آغاز به کار نموده است. در مرحله مقدماتی مدلین‌لب، شرکت‌کنندگان می‌توانند با استفاده از آموزش تئوری، عملیاتی و منتورینگ تخصصی مجموعه‌ی مدلین، ایده‌های خود در حوزه‌ی سلامت دیجیتال را بررسی و ایده‌ی خام خود را به یک ایده‌ی اعتبارسنجی شده تبدیل نمایند.

سلامت دیجیتال، آینده سلامت دنیا

استفاده از فناوری‌های دیجیتال در حوزه‌ی سلامت یا به اختصار سلامت دیجیتال، مفهومی است که تقریبا از ۲ دهه‌ی پیش در دنیا معرفی شده است و سرعت رشد آن در ۵ سال اخیر به مراتب بیشتر شده است، به طوری که در ۳ ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ میلادی، میزان سرمایه‌گذاری در سلامت دیجیتال در ایالات متحده آمریکا نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به میزان ۱.۲ میلیارد دلار بیشتر شده است. اهمیت این رشد زمانی مشخص می‌گردد که رکود بازار اقتصادی آمریکا و جهان و سایه‌ی ویروس کرونا بر اقتصاد جهان را درنظر بگیریم.

سلامت دیجیتال در ایران در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و چندان مورد توجه قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد که ساختارهای تربیتی، حمایتی و سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی هنوز نتوانسته‌اند نقش موثری در ایجاد زیرساخت‌های مناسب و پایدار برای موفقیت استارتاپ‌های سلامت دیجیتال فراهم نمایند. دکتر فرهنگ باقری، مدیر کارخانه‌ی نوآوری های‌وی در اینباره اینگونه توضیح می‌دهد: «با بررسی فضا و اکوسیستم استارتاپ سلامت در ایران، دیده می‌شود که با وجود تعدد استارتاپ‌های حوزه‌ی سلامت، اجزای سرمایه‌گذار نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند. ریشه‌ی این مشکل را می‌توان تا حدودی در ساختار متفاوت و پیچیده‌ی نظام سلامت و مشکلات و شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور یافت، اما ناکارامدی اکوسیستم نوآوری در حوزه‌ی سلامت، نبود ایده‌های نوآورانه، عدم شناخت نیازها و مشکلات خاص سیستم سلامت و نبود مشاور و منتور متخصص در حوزه‌ی سلامت دیجیتال در تشدید وضعیت کنونی کاملا موثر است».

مدلین‌لب، تسهیلگر استارتاپ‌های سلامت دیجیتال

در این شرایط، مجموعه‌ی مدلین با تکیه بر تجربه‌ی ۳ ساله‌ی خود در زمینه‌ی آموزش و مشاوره به استارتاپ‌های حوزه‌ی سلامت دیجیتال و با هدف تسهیل فرایند تشکیل و رشد استارتا‌پ‌های حوزه‌ی سلامت، اقدام به برگزاری آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین‌لب) نموده است. آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین، برنامه‌ای گام به گام و سیستماتیک است که خدمات آموزش تئوری، کار عملی و منتورینگ را برای گروه‌های استارتاپی فراهم می‌نماید تا مسیر استارتاپ‌ها برای جذب سرمایه و رسیدن به مرحله‌ی شتابدهی را هموار سازد.

مدلین‌لب با الگوبرداری و بومی‌سازی مدل شتابدهنده‌های شرکتی اشتراکی طراحی شده است که از یک سو به استارتاپ‌ها کمک می‌کند که مراحل رشد و توسعه‌ی محصول و مدل کسب و کار را به بهترین نحو طی کنند و از سوی دیگر در شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی ایران خطر سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها را برای سرمایه‌گذاران و صنایع حامی استارتاپ به مراتب کاهش می‌دهد.

برنامه‌ی مدلین‌لب در دو مرحله‌ی مقدماتی و پیشرفته و طی مدت ۶ ماه برگزار می‌شود و مخاطبان می‌توانند بر اساس نیاز و وضعیت کنونی استارتاپ خود، در یکی از این مراحل شرکت نمایند. دکتر آیدین پرنیا، مدیر برنامه‌های مدلین در مورد مرحله‌ی مقدماتی آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین، اینگونه توضیح می‌دهد: «مرحله‌ی مقدماتی مدلین‌لب به گونه‌ای طراحی شده است که خواسته‌ی طیف گسترده‌ای از مخاطبان را پوشش دهد. افرادی که قصد دارند به دنیای کسب و کار سلامت دیجیتال ورود نمایند اما ایده‌ای ندارند یا اینکه قصد دارند ایده‌ی خام و اولیه‌ی خود را توسعه دهند، مخاطبان دوره‌ی مقدماتی مدلین‌لب هستند. در مرحله‌ی مقدماتی، تمامی سرفصل‌های موردنیاز برای آشنایی و ورود به دنیای سلامت دیجیتال در کنار مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی استارتاپ و توسعه‌ی ایده تا رسیدن به یک ایده‌ی اعتبارسنجی شده آموزش داده می‌شود تا شرکت‌کنندگان را برای شرکت در مرحله‌ی پیشرفته‌ی مدلین‌لب آماده نماید.»

دوره‌ی آموزش تئوری مرحله‌ی مقدماتی مدلین‌لب شامل ۱۴ سرفصل آموزشی در ۴ حوزه‌ی سلامت دیجیتال، کسب و کار، مهارت‌های نرم و مهارت‌های دیجیتال است که توسط اساتید و متخصصان هر حوزه آموزش داده می‌شود. این دوره‌ی آفلاین به صورت کاملا رایگان در سامانه‌ی آموزش مجازی مدلین در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته است. علاقمندان به استفاده از خدمات دیگر مدلین در مرحله‌ی مقدماتی شامل تکالیف کاربردی و کار عملی و خدمات مشاوره و منتورشیپ باید در دوره‌های پایه و پلاس مرحله‌ی مقدماتی مدلین‌لب ثبت‌نام نمایند.

مدلین در راستای تکمیل زنجیره‌ی خدمات خود با شتابدهنده‌ی تخصصی سلامت الکترونیک کارا همکاری می‌کند و استارتاپ‌هایی که مرحله‌ی پیشرفته آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین را  با موفقیت به پایان می‌رسانند، در مرحله‌ی شتابدهی به شتابدهنده‌ی سلامت الکترونیک کارا معرفی می‌شوند.

مرحله‌ی مقدماتی دوره‌ی آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین، از روز سه‌شنبه ۱ مهرماه آغاز به کار نموده است. علاقمندان به ورود به دنیای کسب و کار سلامت دیجیتال و صاحبان ایده می‌توانند با مراجعه به وبسایت مدلین برای ثبت‌نام در مرحله‌ی مقدماتی اقدام نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.