اُووسنس، ابزار پایش لحظه‌ای قدرت باروری

0 527

استارتاپ اُووسنس، با طراحی سنسوری ارگونومیک برای استفاده روزمره و اپلیکیشن تخصصی تلفن همراه، امکان اندازه‌گیری و پایش مستمر وضعیت تخمک‌گذاری  بانوان را با دقت ۹۹ درصد فراهم می‌آورد.

کشور انگلستان
سال تاسیس ۲۰۰۵
وبسایت https://www.ovusense.com

چرا محصول اُووسنس اهمیت دارد؟

ناباروری، یکی از مهم‌ترین مشکلات سیستم تناسلی است که به صورت ناتوانی در باروری پس از حداقل ۱۲ ماه تلاش تعریف می‌گردد. ناباروری به دو دسته اولیه (زنانی که هیچ‌وقت موفق به بارداری نشده‌اند) و ثانویه (زنانی که تجربه یک بار بارداری را داشته‌اند) تقسیم‌می‌گردد.

با اینکه آمار دقیق و قابل اطمینانی از میزان ناباروری در دنیا وجود ندارد، بر اساس مطالعات موجود، تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵ درصد از بانوان در کل دنیا نابارور هستند و این آمار به صورت مستمر در حال افزایش است. در حال حاضر دارودرمانی، پایش مداوم وضعیت تخمک‌گذاری زنان و روش‌های کمک‌باروری (Assisted Reproductive Technology یا ART) به خصوص IVF مهمترین راهکارهای موجود برای برطرف نمودن این مشکل است. 

با توجه به هزینه‌های بالای درمان‌های ART استفاده از راهکارهای دارودرمانی، اصلاح سبک زندگی در کنار پایش مستمر میزان هورمون‌ها و فرآیند تخمک‌گذاری به منظور یافتن بهترین زمان اقدام برای بارداری همچنان به عنوان بهترین راهکار برای بارداری موفق تلقی می‌شود. 

در حال حاضر کیت‌های تشخیص تخمک‌گذاری به صورت گسترده استفاده می‌شوند. این کیت‌ها زمان تخمک‌گذاری را بر اساس سطح الکترولیت در بزاق یا میزان LH در ادرار تشخیص می‌دهند. مشکل این است که میزان خطای این کیت‌ها در تشخیص صحیح تخمک‌گذاری (مثبت یا منفی کاذب) و دقت پایین آنها امکان برنامه‌ریزی صحیح برای اقدام به بارداری را به زوجین و همینطور پزشک معالج نمی‌دهد. 

راه‌حل مناسب بعدی پایش تغییرات دمای مرکزی بدن است که به طور مستقیم میزان تغییرات در ترشح پروژسترون در زنان را نشان می‌دهد.  نکته قابل توجه این است که میزان ترشح این هورمون در تمامی بانوان فارغ از وضعیت سلامت سیستم تولید مثل، یکسان است. لذا اندازه‌گیری دمای مرکزی بدن زنان و بررسی میزان تغییرات آن تنها راه‌حل قطعی برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری در خانم‌ها است. در حال حاضر اندازه‌گیری دمای بدن به صورت دمای دهان و با دقت پایین انجام می‌شود، لذا مهم‌ترین مسئله یافتن راهکاری است که تغییرات دمای مرکزی بدن را به دقت بالا اندازه‌گیری نماید (+).

ابزار پایش تخمک‌گذاری

مشتریان این استارتاپ چه کسانی هستند؟

مشتریان این استارتاپ در ۲ دسته زیر قرار می‌گیرند:

  1. زوج‌هایی که قصد دارند برای بارداری اقدام نمایند.
  2. متخصصین زنان، زایمان و ناباروری

محصول این استارتاپ چیست؟

اُووسنس، شامل یک سنسور تشخیصی و یک اپلیکیشن تلفن همراه است. سنسور اُووسنس ساختار ارگونومیکی دارد که به راحتی مانند یک تامپون داخل واژن قرار می‌گیرد و می‌تواند با دقت بسیار بالا، دمای مرکزی بدن را به صورت پیوسته (هر ۵ دقیقه یک بار) اندازه‌گیری نماید. کاربر باید هر شب این سنسور را داخل واژن قرار دهد تا سنسور داده‌های کافی برای درک بهتر نوسانات پروژسترون در چرخه قاعدگی را بدست آورد و بتواند زمان تخمک‌گذاری را به‌درستی پیش‌بینی کند.

سنسور، داده‌ها را در حافظه داخلی خود ثبت می‌کند و صبح روز بعد و پس از خارج کردن آن، اطلاعات شب گذشته به اپلیکیشن منتقل می‌گردد. به این ترتیب کاربر در معرض امواج رادیوفرکانسی قرار نمی‌گیرد و امنیت استفاده از این سنسور در بالاترین حالت قرار دارد. 

این اپلیکیشن یک نسخه پزشک با نام اُووسنس پرو دارد که به پزشک امکان پایش مداوم علائم بیمار و بررسی میزان پیشرفت و اثرگذاری درمان پیشنهادی را می‌دهد. این اپلیکیشن هم‌چنین می‌تواند بهترین زمان برای انجام آزمایش‌هایی همچون تعیین سطح پروژسترون یا اولتراسوند را اعلام نماید.

محصول استارتاپ اُووسنس

ویژگی‌های این استارتاپ چیست؟

  1. راحتی استفاده، 
  2. امنیت بالا و جلوگیری از آسیب به بیمار،
  3. دقت بالا در تخمین زمان تخمک‌گذاری.

عملکرد محصول استارتاپ اُووسنس در کاربردهای واقعی چگونه بوده است؟

این اپلیکیشن تا به حال در بیش از 188 هزار چرخه تخمک‌گذاری، مورد آزمون قرار گرفته. مطابق مطالعات بالینی صورت‌گرفته اپلیکیشن اُووسنس با استفاده از داده‌های روزانه بدست آمده می‌تواند با دقت ۹۶ دزمان تخمک‌گذاری را ۲۴ ساعت زودتر از شروع آن تخمین بزند که این ویژگی، برنامه‌ریزی برای اقدام‌های درمانی یا اقدام برای بارداری را تسهیل می‌نماید. این سنسور همچنین می‌تواند با دقت ۹۹٪ زمان دقیق تخمک‌گذاری را اعلام و بازه زمانی ۸ روزه با بیشترین شانس بارداری را تعیین نماید. 

مدل درآمدی این استارتاپ چیست؟

 مدل درآمدی محصول اُووسنس به صورت Subscription Fee در سه مدل ماهانه عادی، سالانه عادی و سالانه Pro در نظر گرفته شده است. خدمات اختصاصی این محصول شامل انتقال اطلاعات به پزشک، ارائه نمودارهای تحلیلی از وضعیت کاربر و امکان بررسی وضعیت دارو درمانی بیمار تنها در نسخه سالانه Pro‌در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. 

این استارتاپ در صورت نارضایتی کاربر و با درنظر گرفتن شرایط خاصی، امکان بازگرداندن کل مبلغ تا ۹۰ روز پس از خرید را فراهم می‌کند. 

این استارتاپ از چه زمانی فعالیت خود را آغاز و چه میزان سرمایه جذب کرده است؟

 این استارتاپ بریتانیایی موفق شده است که سرمایه‌ای به مبلغ ۱۰/۳ میلیون دلار آمریکا در ۸ دور جذب نماید. آخرین جذب سرمایه این استارتاپ از نوع تامین مالی از طریق بدهی (Debt Financing) است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.