۴ مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های ارتوپدی ایرانی

1 1,515

بیماری‌های ارتوپدی شامل آسیب‌ها و بیماری‌هایی هستند که سیستم ماهیچه‌ای – استخوانی را دچار مشکل می‌کنند. این سیستم شامل ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، مفاصل، تاندون‌ها، لیگامان‌ها و بافت‌های همبندی است که آسیب به هرکدام از این اجزا می‌تواند درد زیادی به همراه داشته باشد و کیفیت زندگی افراد را به‌صورت قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر قرار دهد.

مطابق با آمار سازمان بهداشت جهانی (+)، ۲۰ تا ۳۳ درصد از جمعیت جهان (در تمامی گروه‌های سنی) به دردهای سیستم ماهیچه‌ای – استخوانی مبتلا هستند. آمار در ایالات متحده نشان می‌دهد که از هر دو بزرگسال، ۱ نفر به این مشکل مبتلا است.

نشانه‌ی اصلی بیماری‌های سیستم ماهیچه‌ای – استخوانی درد و کاهش میزان حرکت در افراد است. این مشکلات معمولا به‌صورت مزمن بروز می‌کنند، به همین دلیل تغییر و اصلاح سبک زندگی می‌تواند کمک شایانی در بهبود وضعیت و کیفیت زندگی این بیماران ایجاد نماید. با توجه به این مسئله، اپلیکیشن‌های موبایل می‌تواند نقش بسیار موثری در پیمودن صحیح روند درمان این بیماران ایفا نماید.

اپلیکیشن‌های ارتوپدی در یک نگاه

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط تیم مدلین و پس از بررسی تعداد ۲۸۷۰ اپلیکیشن ایرانی فعال در وبسایت کافه بازار، تعداد ۲۵ اپلیکیشن با موضوع ارتوپدی توسط گروه‌های ایرانی طراحی شده است. از این مجموعه تعداد ۴ اپلیکیشن با بیش از ۱۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیازی بین ۴.۲ تا ۵ به‌عنوان پرمخاطب‌ترین محصولات موجود در بازار شناخته شده‌اند. لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به امتیاز و تعداد نصب فعال این اپلیکیشن‌ها بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت کافه بازار تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ به‌دست آمده است.

جدول مقایسه اپلیکیشن‌های ارتوپدی ایرانی

جدول مقایسه‌ی اطلاعات اپلیکیشن‌های ارتوپدی

  درمان دیسک کمر تمرین درمانی درمان کمردرد درمان تضمینی زانو درد
ارائه‌ی مقاله‌های آموزشی

+

+ + +
راهنمای تصویری ورزش‌های مفید

+

+ _

معرفی راهکارهای مختلف درمانی

+ +

مشاوره‌ی تلفنی

+ + _

تعداد نصب فعال 2000 1000 1000

1000

امتیاز کسب‌شده

5 4.6 4.3

4.2

تعداد کامنت‌ها 17 62 86

31

 

بررسی اپلیکیشن‌های ارتوپدی

اپلیکیشن درمان دیسک کم 

توسعه‌دهنده: دقاق‌زاده

تعداد نصب: 2000

امتیاز: 5 بر اساس نظر 17 نفر کاربر

اپلیکیشن درمان دیسک کمر

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن درمان دیسک کمر با هدف ایجاد یک راهنما و دایره‌المعارف در مورد دردهای کمر و مشکلات ستون فقرات ایجاد شده است.  این اپلیکیشن مجموعه راهکارهای درمانی خانگی و کلینیکی و فیلم‌های آموزشی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این اپلیکیشن امکان مشاوره تلفنی با متخصصان کلینیک درد ماهان را فراهم آورده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • توضیح کامل راهکارهای درمانی مختلف برای مشکلات ستون فقرات به‌ویژه دیسک کمر
 • آموزش تصویری ورزش‌ها و تمرین‌‌های اصلاحی برای دردهای کمر
 • امکان مشاوره‌ی تلفنی با متخصصان کلینیک درد ماهان    

نحوه عملکرد

پس از ورود به اپلیکیشن، کاربر به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن که شامل فهرست راهکارهای درمانی است، هدایت می‌شود. در قسمت پایین صفحه‌ی اصلی ۴ بخش اصلی اپلیکیشن قرار داده شده و  کاربر می‌تواند بر حسب نیاز، به بخش مورد نظر برود.

بخش اول شامل ۱۲ راهکار درمانی برای دیسک کمر است که به‌صورت پلکانی تنظیم شده‌اند. این پلکان از راهکارهای دارویی و تصحیح شیوه‌ی زندگی آغاز تا به جراحی و کنترل عوارض پس از آن ختم می‌گردد.

در بخش دوم، کاربر به ۱۰ ویدیوی آموزشی درباره‌ی کمر درد و راهکارهای مقابله به آن دسترسی خواهد داشت. این ویدیوها شامل برنامه‌های تلویزیونی مدیر کلینیک دکتر حیدریان و ویدیوهایی از جراحی‌ها مختلف مرتبط با کمر هستند.

در بخش سوم کلینیک درد ماهان معرفی شده است و در بخش چهارم راهکارهای مشاوره‌ی تلفنی و تماس با مرکز معرفی شده‌اند.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

پوشش کامل راهکارهای درمانی کمردرد، ارائه‌ی آموزش تصویری حرکات درمانی – اصلاحی و مشاوره‌ی تلفنی از خدمات شاخص این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی: 

تمامی مطالب ارائه‌شده در این اپلیکیشن درمان دیسک کمر زیر نظر دکتر حیدریان، مدیر و موسس و گروه پزشکی کلینیک درد ماهان تهیه شده است.

قیمت‌گذاری:

تمامی بخش‌های اپلیکیشن به استثنای هزینه‌ی مشاوره‌ی تلفنی به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/com.bip.DrHeydariyan
آدرس وبسایت : https://drheidarian.ir

 

اپلیکیشن تمرین درمانی کمر،گردن،زانو و مشاوره

توسعه‌دهنده: پیشگامان کسب و کار هوشمند (دقاق‌زاده)

تعداد نصب: 1000

امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 62 نفر کاربر

 

اپلیکیشن تمرین درمانی

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن تمرین‌درمانی با در نظر گرفتن شایع‌ترین مشکلات و دردهای کمر، گردن و زانو، مجموعه راهکارهای درمانی ورزشی را برای این مشکلات در قالب اپلیکیشن ارائه کرده است. این اپلیکیشن همچنین امکان مشاوره‌ی آنلاین رایگان درباره‌ی مشکلات ارتوپدی و دردهای مفاصل را برای کاربران فراهم نموده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ارائه‌ی راهنمای تمرینات ورزشی به تفکیک اندام‌ها شامل دست، کمر، زانو، پا، گردن و دیگر اندام‌ها
 • ارائه‌ی راهنمای متنی و (یا) تصویری برای هر تمرین
 • امکان مشاوره‌ی آنلاین رایگان با متخصص    

نحوه عملکرد

پس از ورود به اپلیکیشن، کاربر به صفحه اصلی اپلیکیشن هدایت می‌گردد. در این صفحه کاربر به ۶ دسته‌ی اصلی شامل دست، کمر، زانو، گردن، پا و سایر اندام‌‌ها دسترسی خواهد داشت. با انتخاب هر دسته، کاربر با فهرستی از شایع‌ترین معضلات و مشکلات ماهیچه‌ای – استخوانی مربوط به اندام انتخاب‌شده روبرو خواهد شد. با انتخاب هرکدام از این آیتم‌ها، کاربر به صفحه‌ی تمرین‌ها هدایت می‌شود. در صفحه‌ی تمرین‌ها، کاربر در ابتدا توضیحاتی درباره‌ی مشکل و بیماری مورد نظر دریافت می‌کند. سپس با انتخاب هر تمرین، راهنمای متنی و (یا) تصویری از مجموعه‌ای از تمرین‌های مفید در دسترس کاربر قرار خواهد داشت.

در قسمت پایین صفحه‌ی اصلی، امکان دسترسی به بخش‌های درباره‌ی پزشک، تماس با پزشک، مشاوره‌ی رایگان و معرفی منابع مورد استفاده درنظر گرفته شده است.

در بخش مشاوره‌ی رایگان، کاربر می‌تواند پرسش خود را به‌صورت آنلاین یا از طریق پیامک مطرح نماید. اپلیکیشن در این بخش، نام و نام خانوادگی، سن و محل اقامت (استان و شهرستان) را از کاربر دریافت می‌نماید.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

امکان ارائه‌ی مشاوره رایگان آنلاین، پوشش کامل معضلات ماهیچه‌ای – استخوانی در اندام‌ها مختلف بدن و ارائه‌ی راهنمای متنی و یا (تصویری) از ویژگی‌های شاخص این اپلیکیشن‌ها هستند.  

پشتوانه علمی: 

تمامی مطالب ارائه‌شده در این اپلیکیشن زیر نظر دکتر بیژن فروغی، رئیس بخش بیمارستان فیروزگر و مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه، و با تکیه بر مطالب دو وبسایت زیر تهیه شده است:

 •  Bijanfr.bligfa.com
 • Foroghclinic.ir

توجه: این دو وبسایت در حال حاضر از دسترس خارج هستند و سایت شخصی دکتر فروغی به آدرس drforogh.com به‌عنوان جایگزین معرفی شده است.

قیمت‌گذاری:

تمامی بخش‌های اپلیکیشن به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/com.bip.forough.varzesh.bazaar
آدرس وبسایت : https://drforogh.com

 

اپلیکیشن درمان کمر درد

توسعه‌دهنده: شهاب برهلیا

تعداد نصب: 1000

امتیاز: 4.3 بر اساس نظر 86 نفر کاربر

 

اپلیکیشن درمان کمر درد

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن درمان کمردرد، مجموعه‌ای از مقالات کوتاه درباره‌ی کمردرد، دلایل مختلف آن، عوامل تشدید کننده‌ی کمردرد، علائم شایع، دارودرمانی، راهکارهای بهبود کمردرد با انواع ورزش‌ها، طب سوزنی و غیره را با استفاده از منابع موجود در وب فارسی جمع‌آوری نموده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ارائه‌ی مقاله‌های کوتاه درباره‌ی کمردرد، نشانه‌ها، دلایل ایجاد، عوامل تشدیدکننده و راهکارهای کنترل و درمان کمردرد
 • امکان افزودن یک مقاله به بخش علاقمندی‌ها
 • امکان جست‌وجو میان مقاله‌ها   

نحوه عملکرد

پس از ورود به اپلیکیشن، کاربر با فهرستی شامل ۵ بخش ورود به صفحه‌ی اصلی، علاقمندی‌ها، جست‌وجو، تنظیمات، منابع و درباره ما مواجه می‌شود. مقاله‌ها و مطالب آموزشی در صفحه‌ی اصلی (انتخاب اول در فهرست) قابل دسترسی هستند. پس از ورود به صفحه‌ی اصلی با انتخاب مقاله‌ی مورد نظر، کاربر به صفحه‌ی مقاله هدایت می‌گردد. در صورتی که کاربر مقاله‌ای را مفید تشخیص دهد، می‌تواند آن را به فهرست علاقمندی‌ها اضافه نماید یا آن مقاله را برای دوستان خود ارسال نماید.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

این اپلیکیشن نسب به دیگر اپلیکیشن‌های موجود در این گروه، خدمت شاخصی ارائه نمی‌کند.   

پشتوانه علمی: 

با توجه به ادعای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن، تمامی مقاله‌های این اپلیکیشن از دو منبع زیر استخراج شده است:

قیمت‌گذاری:

تمامی بخش‌های اپلیکیشن به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/com.darmankamardard.darmankamardard

 

اپلیکیشن درمان تضمینی زانودرد (۱۰۰٪)

توسعه‌دهنده: گروه نرم‌افزاری شمیم

تعداد نصب: 1000

امتیاز: 4.2 بر اساس نظر 31 نفر کاربر

اپلیکیشن درمان تضمینی زانو درد

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن درمان تضمینی زانودرد، با هدف معرفی مهم‌ترین دلایل ایجاد زانو درد، نشانه‌ها و روش تشخیص آن و همچنین راهکارهای رفع درد از دارودرمانی تا تمرین و حرکت‌های اصلاحی را گردآوری نماید.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ارائه‌ی مقاله‌‌های آموزشی شامل مهم‌ترین دلایل زانودرد، نشانه‌ها و روش تشخیص و راهکارهای بهبود و تسکین درد
 • امکان افزودن مقاله‌ها به فهرست علاقمندی‌ها

نحوه عملکرد

پس از ورود به اپلیکیشن، کاربر به صفحه‌ی فهرست خدمات اپلیکیشن شامل مطالب، تنظیمات، درباره‌ی ما و علاقمندی‌ها هدایت می‌شود.

در بخش مطالب، کاربر به ده مقاله دسترسی دارد که در هر مقاله یک علت مهم در ایجاد زانو درد و مجموعه مطالبی در راستای تشخیص صحیح و بهبود و تسکین درد ارائه می‌گردد.

در بخش علاقمندی‌ها کاربر می‌تواند به مقاله‌‌های محبوب خود دسترسی داشته باشد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص:

این اپلیکیشن نسبت به دیگر اپلیکیشن‌های موجود در این گروه، خدمت شاخصی ارائه نمی‌کند.   

پشتوانه علمی: 

با توجه به ادعای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن، تمامی مقاله‌های این اپلیکیشن از منبع زیر استخراج شده است:

قیمت‌گذاری:

تمامی بخش‌های اپلیکیشن به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.zanoo.tazminidarman

 

 تغییر سبک زندگی، مهم‌ترین هدف اپلیکیشن‌های ارتوپدی

مهم‌ترین درمان برای بیماری‌های سیستم ماهیچه‌ای – استخوانی، اصلاح سبک زندگی و استفاده از تمرین‌های اصلاحی برای بهبود کیفیت زندگی و دامنه‌ی حرکات افراد است. برای رسیدن به این هدف، نه تنها ارائه‌ی دانش کافی و آموزش تمرین‌های ورزشی و راهکارهای تغییر سبک زندگی، بلکه ارائه‌ی یک راهکار برای تشویق و ایجاد انگیزه برای تغییر سبک زندگی و پایش میزان بهبود وضعیت بیمار ضروری است.

توسعه‌‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی تلاش نموده‌اند تا مجموعه‌ای از راهکارها و آموزش‌های لازم را جمع‌آوری نمایند اما از دیگر موارد مانند پایش وضعیت بیمار، ایجاد انگیزه و ثبت روند بهبود بیمار غافل مانده‌اند.

این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به مثابه یک راهنما و مربی برای کاربران خود عمل کنند و آن‌ها را در مدت ریکاوری و بازتوانبخشی در مسیر صحیح هدایت نمایند. 

 

1 نظر
 1. دکتر محمدرضا کاظمی می گوید

  سرمایه گذاری در اپلیکیشن های سلامت محور در سال 99 رشد بسیار خوبی داشت و انصافا باید گفت که اپ ها هم رشد خوبی داشتند و توانستند امکانات خوب را با کیفت بالا به کاربران خود ارائه کنند.
  به نظر میاد هنوز جای سرمایه گذاری های بزرگتر و بوجود آمدن اپلیکیشن های موفق تر در حوزه سلامت وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.