۶ مورد از پر‌مخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های کالری‌شمار و رژیم غذایی

0 1,759

طبق اعلام دفتر بهبود تغذیه‌‌ی جامعه‌ی وزارت بهداشت ایران ۶۰ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور دچار اضافه وزن هستند(+). تغییر شیوه‌ی زندگی، ماشینی شدن و بی‌تحرکی از مهم‌ترین عوامل افزایش چاقی در میان افراد است.

اپلیکیشن‌های کالری‌شمار و رژیم غذایی به کاربران در دستیابی به اهداف سلامتی و تناسب اندام خود کمک می‌کنند. این اپلیکیشن‌ها خدماتی مانند تعیین میزان کالری مصرفی در طول روز،  ارائه‌ی برنامه و تعیین هدف برای کاهش وزن، به‌دست آوردن تغذیه‌ی مناسب و حفظ سبک زندگی سالم ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها همچنین شامل قسمت‌های تمرینی برای راهنمایی تمرین‌های ورزشی در منزل هستند.

اندازه‌ی بازار برنامه‌ی تناسب اندام جهانی در سال ۲۰۱۹، ۳.۱۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۶ به رقم ۱۵.۹۶ میلیارد دلار برسد (+). افزایش قابل توجه جمعیت  افراد چاق، تغییر سبک زندگی، افزایش سطح آگاهی و نگرانی‌های بهداشتی تاثیر بسیاری بر رشد بازار این اپلیکیشن‌ها داشته‌ است.

اپلیکیشن های کالری‌شمار و رژیم‌غذایی در یک نگاه

براي يافتن اپليكيشن‌های کالری‌شمار و رژیم‌غذایی از اطلاعات «نقشه اپليكيشن‌های سلامت ايران در سال ۹۸» استفاده شده‌است. از ميان ۲۸۷۰ اپليكيشن  حوزه‌ی سلامت  ۲۹ اپليكيشن در دسته‌ی «کالری‌شمار و رژیم‌غذایی» قرار گرفته است.

اين اپليكيشن‌ها در كافه بازار، ميانگين ۳.۸ امتیاز گرفته و ۱۵۲۶۵ نصب فعال داشته‌اند. در ميان اين اپليكيشن ها ۶ اپليكيشن که بیش از ۵۰۰۰ مورد نصب فعال داشتند، به‌عنوان پر‌مخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های این دسته مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

مقایسه اپلیکیشن‌های کالری‌شمار

جدول مقایسه اپلیکیشن های کالری‌شمار و رژیم‌غذایی

 کالری‌ شمار زیرهبشقابمانکنمجله لاغریچند کالریکالری شمار زیباتن
تعیین هدف وزنی و میزان کالری ×
قدم شمار××××
چالش‌ و رقابت×××××
دستور پخت غذاهای رژیمی×××
پیشنهاد دادن جایگزین‌ غذا‌های مختلف×××××
ارائه‌ی رژیم‌غذایی اختصاصی×××××
مقاله‌ها و مطالب بروز درباره‌ی رژیم‌ غذایی و سلامتی
تعداد نصب فعال۱۰۰ هزار۵۰ هزار۵۰ هزار۵ هزار۵ هزار۵ هزار
امتیاز کسب‌شده۴.۴۴.۶۴.۶۴.۵۴.۲۴.۱
تعداد کامنت‌ها۲۴۴۰۲۱۳۶۴۱۰۶۷۰۷۱۵۷۱۴۲۷۱۲۲۹

بررسی اپلیکیشن‌های کالری‌شمار و رژیم‌غذایی

اپلیکیشن کالری‌شمار زیره

توسعه‌دهنده: جعفر کرمانی
تعداد نصب: ۱۰۰۰۰۰
امتیاز: ۴.۴ بر اساس نظر ۲۴۴۰‌ نفر کاربر
اپلیکیشن زیره

معرفی اپلیکیشن

با استفاده از «کالری‌شمار زیره» افراد می‌توانند با ثبت اطلاعات خود شامل وزن، قد، جنسیت، سن، اندازه‌ی دور مچ و میزان فعالیت خود گزارش BMI خود را به‌دست‌ آورده و براساس آن وزن و بازه‌ی زمانی را برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود تعیین کنند.

خدمات ارائه‌شده توسط اپلیکیشن

 • نمایش جایگزینی غذاها 
 • مشاهده‌ی حرکات ورزشی و چگونگی انجام درست آن‌ها
 • آشنایی با غذاهای کم‌کالری و پرکالری
 • دریافت نمودار تناسب میان غذاها و فعالیت‌های ورزشی
 • اعلام هشدار به فرد در صورت دریافت کالری‌های بیش از حد مجاز

نحوه عملکرد

فرد پس ثبت اطلاعات خود و تعیین وزن هدف، در صفحه‌ی اصلی نمودار میزان کالری مصرفی روزانه را مشاهده می‌کند. در پایین نمودار میزان کربوهیدرات، چربی و پروتئین مصرفی روزانه نمایش داده می‌شود. کاربر با استفاده از گزینه‌‌ی خوراکی می‌تواند نوع وعده‌غذایی و غذای مصرفی را بر‌اساس وزن یا واحد اندازه‌گیری فرعی انتخاب کند و همچنین فعالیت‌های روزانه‌یی خود را براساس نوع حرکت و مدت زمان انجام فعالیت‌های ورزشی در طول روز ثبت نماید.

در قسمت پایینی صفحه‌ی اصلی میزان آب مصرفی، ۱۰ وزن اخیر، روند مصرف کالری در هفته جاری و نمودار طبع خوراکی‌های دریافتی در طول روز نمایش داده‌می‌شود. کاربر می‌تواند برای هر روز هفته با انتخاب روز و تاریخ، رژیم غذایی دلخواه خود را مشخص کرده و با استفاده از گزینه‌‌ی جایگزینی مشاهده کند که جایگزین مقدار مشخصی از غذای انتخابی چه غذاهای دیگری با چه میزانی می‌تواند باشد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

نمایش جایگزینی غذا با غذاهای دیگر و نمایش میزان فعالیتی که فرد باید انجام دهد تا میزان تعیین‌شده از غذا را بسوزاند از نوآوری‌های این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی

برای مطالب این اپلیکیشن منبعی ذکر نشده است.

قیمت‌گذاری

استفاده از امکانات اپلیکیشن برای کاربر رایگان است. در صورتی که کاربر درخواست رژیم غذایی اختصاصی داشته باشد، باید برای اشتراک ۱ ماهه ۳۰ هزار تومان، ۳ ماهه ۷۰ هزار تومان و ۶ ماهه ۱۴۰ هزار تومان پرداخت کند.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:  https://cafebazaar.ir/app/com.kermany.zireh

آدرس وبسایت: http://zirehapp.com/landing/intro

اپلیکیشن بشقاب (کالری‌شمار و قدم‌شمار)

توسعه‌دهنده: شرکت پیشرو سامانه آراد
تعداد نصب: ۵۰۰۰۰
امتیاز: ۴.۶ بر اساس نظر ۲۱۳۶۴‌ نفر کاربر
اپلیکیشن بشقاب

معرفی اپلیکیشن

با استفاده از این اپلیکیشن کاربر می‌تواند بر‌اساس پیشنهاد اپلیکیشن وزن خود را تعیین کرده و در مدت زمان معینی به وزن دلخواه خود برسد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • یادداشت‌گذاری روزانه
 • مقاله‌های آموزشی، آشپزی رژیمی و تمرین‌های ورزشی و تناسب اندام
 • قدم‌شمار و توانایی تنظیم دقت بر اساس نوع دستگاه و شمارش روزانه‌ی گام‌ها و نمایش کالری مصرف‌شده
 • یادآوری افزودن غذا و فعالیت روزانه و وزن با تنظیمات انتخابی و بازه‌ی زمانی مورد نظر کاربر

نحوه عملکرد

کاربر پس از ثبت اطلاعات خود و تعیین هدف در صفحه‌ی اصلی میزان کالری مصرفی خود، میزان کربوهیدرات، پروتئین، چربی و آب مصرفی را مشاهده می‌کند. همچنین با استفاده از گزینه‌ی افزودن می‌تواند میزان و نوع ماده‌‌ی غذایی ، فعالیت در طول روز و وزن جدید خود را ثبت و نمودار روند مصرف کالری خود در ماه را مشاهده کند. در قسمت پایین نمودار قدم‌شمار، شاخص توده‌ی بدنی و مقاله‌های سلامت برای کاربر نمایش داده می‌شود.

در قسمت آشپزی و تمرین‌های ورزشی مطالب مختلف از جمله دستور پخت غذای رژیمی و تمرین‌های مناسب برای هر قسمت از بدن آموزش داده‌شده‌است.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

امکان ثبت دقیق فعالیت‌های روزانه در مقایسه با دیگر اپلیکیشن‌ها از خدمات شاخص این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی

برای مطالب این اپلیکیشن منبعی ذکر نشده است.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از ویژگی‌های تعیین هدف، برنامه‌ی ورزشی و دستور آشپزی کاربر نیاز به خرید اشتراک در این اپلیکیشن دارد. اشتراک ۱۲ ماهه ۴۰ هزارتومان، ۳ ماهه ۱۵ هزارتومان و ۱ ماهه ۶ هزارتومان است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.aradsystem.apps.calorietracker

آدرس وبسایت: https://boshghabapp.com

اپلیکیشن مانکن

توسعه‌دهنده: zinoo co ltd
تعداد نصب: ۵۰۰۰۰
امتیاز: ۴.۶ بر اساس نظر ۱۰۶۷۰‌ نفر کاربر
اپلیکیشن مانکن

معرفی اپلیکیشن

با استفاده از مانکن کاربر می‌تواند تجربه‌ای متفاوت در نوع برنامه‌ی تعیین هدف رژیم و پرداخت از راه کسب سکه توسط مشاهده‌ی تبلیغات و شرکت در چالش‌ها داشته باشد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • محاسبه‌گر‌های مختلف بر اساس نسبت چربی، نسبت اندازه‌ی دور کمر به دور باسن، نوع استخوان‌بندی و شاخص توده‌ی بدنی
 • مجله‌ی آنلاین و کتابخانه درباره‌ی خواص میوه‌ها و گیاهان دارویی
 • ارائه‌ی رژیم‌ها و برنامه‌های ورزشی مختلف

نحوه عملکرد

کاربر پس از ثبت اطلاعات شامل جنسیت، وزن، سن و قد، از میان اهداف پیشنهادی اپلیکیشن یک مورد را انتخاب می‌کند. در قسمت تعیین هدف کاربر می‌تواند هدف خود را به اهداف کوچکتری تقسیم کرده و میزان کالری‌ای را که در روز باید کمتر مصرف کند، تعیین کند و مقدار کاهش به دو صورت خطی و ۴ حالت نوسانی است که توسط کاربر انتخاب می‌شود. کاربر می‌تواند برای زمان رسیدن به هدف یادآور اپلیکیشن را فعال کند. بخش چربی‌سوز برای کمک به کاربر برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن تعیین شده است و با استفاده از آن برنامه‌هایی همچون آنالیز بشقاب، عضله ساز و رژیم کتوژنیک در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

پس از تعیین هدف، کاربر در صفحه‌ی اصلی می‌تواند میزان مصرف کالری روزانه‌ی خود را به رنگ سبز، کالری سوزانده شده را به رنگ آبی و مقدار مجاز باقی‌مانده را به رنگ زرد مشاهده کند. با استفاده از گزینه‌ی افزودن در بالای صفحه کاربر می‌تواند میزان ‌غذای مصرفی را براساس وعده و فعالیت‌های روزانه خود ثبت کند.

در پایین نمودار آنالیز بشقاب بر‌اساس میزان کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر، آنالیز تناسب اندام بر‌اساس اندازه‌ی دور کمر و درصد چربی، گام شمار و آب‌شمار نمایش داده می‌شود.

در قسمت برنامه‌ریز افزون‌بر ارائه‌ی برنامه‌های هدف‌گذاری کالری، برنامه‌های ورزشی مختلف و تمرین‌های اختصاصی  برای تقویت ماهیچه‌های مختلف و چربی سوزی نیز قرار داده‌ شده‌ است. در هرقسمت تعداد و زمان هر تمرین مشخص شده و کاربر را با استفاده از ویدیو، دستیار صوتی و نشان‌دادن زمان انجام و  فواصل استراحت حرکات در انجام درست حرکات ورزشی یاری می‌کند.

در بخش همراهی در زمینه‌ی تغذیه، تناسب اندام و ورزش چالش‌هایی با هدف انگیزه‌بخشی و همراهی فراهم شده‌است که کاربر می‌تواند در زمان با انتخاب هر‌کدام و کم‌شدن سکه در چالش‌ها شرکت کرده و با دیگران به رقابت بپردازد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

 • نوآوری در پرداخت به صورت دادن سکه به ازای دیدن هر تبلیغ در اپلیکیشن برای استفاده از قسمت های مختلف اپلیکیشن
 • برنامه ورزشی متناسب با قسمت‌های مختلف بدن و ارائه زمانبندی و دستیار صوتی در حین انجام ورزش
 • آنالیز بشقاب در هر وعده غذایی
 • برگزاری چالش و مسابقه بین کاربران 

پشتوانه علمی

منابع اطلاعاتی اپلیکیشن سازمان بهداشت جهانی و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر آمریکا است.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از قسمت‌های مختلف در درون برنامه نیاز به تعداد متفاوتی سکه است که افزون‌بر جمع کردن سکه با دیدن تبلیغات و دعوت از دوستان، کاربر می‌تواند به ازای ۵۰۰ سکه ۲۸۰۰ تومان، ۲۰۰۰سکه ۶۵۰۰ تومان، ۵۰۰۰ سکه ۱۱۸۰۰ تومان و ۱۰۰۰۰ سکه ۱۹۸۰۰ تومان بپردازد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.zinoo.mankan

آدرس وبسایت: https://www.mankan.me

مجله لاغری+محاسبه کالری

توسعه‌دهنده: پانیذ
تعداد نصب: ۵۰۰۰
امتیاز: ۴.۵ بر اساس نظر ۴۱۵۷ نفر کاربر
اپلیکیشن مجله لاغری

معرفی اپلیکیشن

با استفاده از این اپلیکیشن کاربر می‌تواند مقاله‌های مختلف در مورد جنبه‌های مختلف کاهش وزن و رژیم‌های غذایی را مطالعه کرده، کالری مواد‌غذایی را مشاهده و میزان تقریبی کالری مورد نیاز خود در طول روز را محاسبه کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • بررسی انواع غذاها و میوه جات و سبزیجات
 • بررسی داروهای لاغری
 • بررسی ورزش‌های لاغرکننده
 • بررسی لوازم لاغرکننده

نحوه عملکرد

در صفحه اصلی ۹ دسته مشاهده می‌شود که شامل مقالات و پرسش‌ و پاسخ‌های متداول در زمینه تغذیه و رژیم‌غذایی است. در قسمت محاسبه میزان کالری فرد با ثبت اطلاعات و تعیین میزان فعالیت، میزان کالری مورد نیاز بدن خود را در طول روز محاسبه می‌کند. در قسمت کالری مواد‌غذایی مقدار هر ماده‌غذایی و میزان کالری آن برای کاربر نمایش داده‌می‌شود.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

خدمات شاخصی نسبت به اپلیکیشن‌های دیگر ندارد.

پشتوانه علمی

برای منبع سایت‌های مختلف از جمله ایسنا و تبیان معرفی شده‌است.

قیمت‌گذاری

تمامی خدمات این اپلیکیشن رایگان است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:  https://cafebazaar.ir/app/com.webs.groapp.slimmagazine

آدرس وبسایت: –

چند‌کالری

توسعه‌دهنده: دنسا
تعداد نصب: ۵۰۰۰
امتیاز: ۴.۲ بر اساس نظر ۱۴۲۷‌ نفر کاربر
اپلیکیشن چند کالری

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «چندکالری» به کاربر این امکان را می‌دهد که کالری روزانه‌ی خود را محاسبه کند. این برنامه براساس فرمول محاسبه‌ی فرآیند بنیادین متابولیک ‌(BMR) عمل می‌کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • امکان ویرایش کالری و وزن خود در بخش تاریخچه
 • مشاهده‌ی نمودار تغییرات وزن
 • مشاهده‌ی نمودار میزان کالری مصرفی روزانه
 • امکان مشاهده‌ی ریزکالری‌های مصرفی و فعالیت‌های انجام‌شده در هر روز

نحوه عملکرد

کاربر پس از ثبت اطلاعات خود با انتخاب گزینه‌ی محاسبه‌ی کالری، میزان مورد نیاز کالری مصرفی را مشاهده می‌کند. در صفحه‌ی اصلی کاربر می‌تواند میزان کالری و فعالیت‌های روزانه خود را ثبت کرده و میزان کالری مصرفی و کالری باقی‌مانده را مشاهده کند. پس از یک روز استفاده در قسمت نمودار مصرف کالری، میزان تغییر وزن، میزان مصرف کالری و وزن به صورت نمودار نمایش داده می‌شود. 

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

خدمات شاخصی نسبت به اپلیکیشن‌های دیگر ندارد.

پشتوانه علمی

برای مطالب این اپلیکیشن منبعی ذکر نشده‌است.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از امکانات اپلیکیشن کاربر باید ۳۵۰۰ تومان پرداخت کند.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:  https://cafebazaar.ir/app/com.dansa.calories

آدرس وبسایت: www.dansa.ir

کالری‌شمار زیباتن (مدیریت رژیم)

توسعه‌دهنده: تیم برنامه‌نویسی زیباتن
تعداد نصب: ۵۰۰۰۰
امتیاز: ۴.۱ بر اساس نظر ۱۲۲۹‌ نفر کاربر
اپلیکیشن زیباتن

معرفی اپلیکیشن

با استفاده از اپلیکیشن «کالری‌شمار زیباتن» کاربر می‌تواند محاسبات مورد نیاز وزن خود را انجام داده، کالری دریافتی و مصرفی در طول روز را ثبت و از تجربیات و اطلاعات دیگر کاربران استفاده کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • محاسبه‌ی میزان کالری مورد نیاز برای کاهش دلخواه وزن
 • جدول میزان کالری مواد غذایی مختلف
 • جدول میزان کالری مصرفی فعالیت‌های مختلف ورزشی
 • امکان ثبت فهرست مواد غذایی مصرفی یا فعالیت‌های ورزشی مختلف برای هر روز و محاسبه‌ی خودکار میزان کالری 

نحوه عملکرد

اولین قسمت در صفحه‌ی اصلی، محاسبات مورد نیاز در کاهش وزن است. کاربر با استفاده از این قسمت می‌تواند وزن ایده‌آل، کالری مصرفی و جرم توده‌بدنی خود را محاسبه کند. در قسمت‌های کالری دریافتی و مصرفی، میزان مواد‌غذایی و فعالیت خود در طول روز را ثبت می‌کند و این اطلاعات در قسمت کالری‌های امروز من و قسمت دفترچه‌ی کالری ذخیره ‌می‌شود. قسمتی به‌عنوان انجمن زیباتن وجود دارد که کاربر را به صفحه‌ی این اپلیکیشن هدایت کرده و می‌تواند از تجربیات دیگر کاربران استفاده کند. در قسمت مقاله‌ها و تازه‌های انجمن اطلاعات و مقاله‌های مختلف درباره‌ی تغذیه و رژیم درمانی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

خدمات شاخصی نسبت به اپلیکیشن‌های دیگر ندارد.

پشتوانه علمی

محتوای مقاله‌های اختصاصی برای این اپلیکیشن تولید شده‌است.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از امکانات اپلیکیشن کاربر باید مبلغ ۲۰۰۰ تومان را پرداخت کند.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.vaphap.zibatan

آدرس وبسایت: http://zibatan.ir

تجربه‌ی کاربری خوب و توان رقابت با نمونه‌های خارجی

اپلیکیشن‌های پرمخاطب کالری‌شمار و رژیم‌ غذایی ایرانی تجربه‌ی کاربری خوب، امکانات و خدمات مناسبی در مقایسه با نمونه‌های خارجی دارند و با کمی تغییرات و توسعه می‌توانند با نمونه‌های خارجی رقابت داشته باشند.

از جمله مشکلاتی که این دسته از اپلیکیشن‌ها با آن مواجه هستند، عدم ایجاد انگیزه در کاربر برای استمرار در داشتن رژیم‌غذایی، تغییر سبک زندگی و عدم درنظر گرفتن شرایط ویژه برای افراد مبتلا به بیماری‌های خاص است که سبب می‌شود پس از مدتی کاربران استفاده از اپلیکیشن را کنار بگذارند و دیگر از این دسته از اپلیکیشن‌ها استفاده نکند.

در زیر مواردی به‌عنوان پیشنهاد برای بهبود عملکرد این دسته از اپلیکیشن‌ها ارائه می‌شود:

 • ایجاد انگیزه در پایبندی به ‌رژیم‌غذایی، وارد کردن کالری و انجام تمرین‌های ورزشی روزانه، نقش بسیار کلیدی در تشویق کاربر به خرید و تمدید اشتراک دارد. ایجاد انگیزه می‌تواند از طریق نوآوری در راه‌های پرداخت، برگزاری چالش و مسابقه در اپلیکیشن ، راحت بودن کار با اپلیکیشن و خدماتی منحصربه‌فرد مانند دستیار‌های صوتی برای یادآوری و راهنمایی هنگام انجام تمرین‌های ورزشی باشد.
 • اپلیکیشن‌ها با توجه به منابع علمی باید از تعیین اهداف غیر‌واقعی توسط کاربران جلوگیری نماید؛ هدف غیرواقعی می‌تواند سبب آسیب‌های جبران ناپذیر به سلامت فرد شده و از سوی دیگر کاربر با نرسیدن به وزن ایده‌آل خود انگیزه‌ی خود را برای ادامه‌ی استفاده از اپلیکیشن از دست می‌دهد.
 • در اپلیکیشن‌ها به ثبت میزان خواب در طول شبانه روز، توصیه‌های مناسب برای داشتن خواب مناسب و تاثیر آن بر سلامتی توجه‌ ویژه‌ای نشده است.داشتن خواب کافی در رسیدن به وزن ایده‌آل و اندام مناسب نقش بسیار مهمی دارد.
 • داشتن رژیم غذایی مناسب، ثبت کالری مصرفی و انجام تمرین‌های ورزشی در کنار یکدیگر می‌تواند تاثیر خوبی بر سلامت فرد بگذارد. هر کدام از این ویژگی‌ها به تنهایی برای رسیدن به هدف کافی نیست. بسیاری از اپلیکیشن‌های کالری‌شمار و رژیم درمانی توجهی به حرکات تمرینی و برنامه‌های بدنسازی نداشته که می‌توانند با توسعه‌ی این قسمت کاربر بیشتری را جذب کنند.
 • این دسته از اپلیکیشن‌ها برای افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای و خاص، سالمندان و کودکان ضعف‌های بسیاری دارند. پیشنهاد می‌شود اپلیکیشن‌های جدیدی که قصد ورود به این حوزه را دارند، روی کاربران با داشتن بیماری‌های مختلف مانند دیابت ، کودکان و سالمندان تمرکز ویژه‌ای داشته باشند.
 • هیچ‌کدام از اپلیکیشن‌ها روی کنترل کیفی مواد‌غذایی ، اصول نگهداری و مصرف درست مواد‌غدایی مختلف که در دراز مدت می‌توانند زمینه‌ساز بیماری و به خطر افتادن سلامت افراد جامعه شود، توجهی نداشتند. طرز صحیح مصرف مواد غذایی در افزایش بهره‌وری از برنامه‌غذایی و سلامتی شخص نقش مهمی دارد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.