تفاوت شتاب‌دهنده و مرکز رشد

0 889

شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد از بازیگران اصلی بخش توسعه استارتا‌پ‌ها و نوآوری داخل هر کشور هستند. شتاب‌دهنده‌ و مرکز رشد هر کدام با منابع و روش‌های خودشان به کارآفرینان در مسیر راه‌اندازی و گسترش کسب‌وکار‌های نوپا کمک می‌کنند.

در این بخش از ویدیوهای آموزشی مدلین‌لب، دکتر فرهنگ باقری، مدیر اجرایی کارخانه نوآوری های‌وی، به بررسی و مقایسه‌ی شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد می‌پردازد.

برای آشنایی بیشتر با شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و همچنین فضاهای کار اشتراکی می‌توانید به مقاله‌ی «تفاوت مرکز رشد، شتاب‌دهنده و فضای کار اشتراکی» نیز مراجعه کنید.

متن ویدیو «تفاوت شتاب‌دهنده و مرکز رشد»

صحبت کردیم از مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها. می‌خواهم خیلی کوتاه به این سوال جواب بدهم، که ممکن است سوال خیلی‌ از شما باشد.

شتاب‌دهنده (Accelerator)

شتاب‌دهنده عموماً دوره‌اش کوتاه است. دسترسی به بازار مناسب دارد؛ چون معمولاً از دل یک صنعت بیرون آمده یا سرمایه‌گذار‌های خاصی که با علاقه‌ی خاصی دارند در آن حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند. و منابع مالی، خصوصاً منابع مالی نقدی بهتری را در اختیار دارند.

مرکز رشد (Incubator)

برخلاف آن مراکز رشد معمولاً به صورت غیر نقدی (non-cash) این کار را انجام می‌دهند. و خدماتشان عموماً یک فضای کار است که در اختیار شما قرار می‌دهند؛ و یک سری دسترسی‌هایی که از جنس آکادمیک است، نه از جنس بازار. این یکی از تفاوت‌هاست. دوره‌ی مراکز رشد معمولاً طولانی‌تر است. و جذبشان هم در مراکز آکادمیک است؛ مانند دانشگاه‌ها یا پارک‌های فناوری.

شباهت‌ها و تفاوت‌ها

اما آن نقطه‌ای که این دو با هم اشتراک دارند، بحث منتورینگ و برنامه‌های آموزشی و حمایتی مدون است. 

آن چیزی که یک شتاب‌دهنده به شما ارائه می‌دهد و خیلی خوب باید به آن دقت بکنیم، این است که جدا از منابع مالی می‌تواند در منابع غیرمالی هم خیلی به شما کمک بکند. 

مثلاً شما نیاز دارید به یک آزمایشگاه؛ می‌تواند تعاملاتی را ایجاد بکند که شما دسترسی به آزمایشگاه داشته باشید. یا می‌تواند برای توسعه بازارتان، بازارهایی که خود سرمایه‌گذارها یا افراد درون آن شتاب‌دهنده دارند را در اختیار شما بگذارند؛ که عموماً این اتفاق در مرکز رشد نمی‌افتد. 

در گرفتن مجوزها و تسهیلاتی که شما ممکن است با آن‌ها با مشکل مواجه شوید، یک شتاب‌دهنده می‌تواند به شما کمک بکند. و موارد دیگر. پس این شد تفاوت شتاب‌دهنده و مراکز رشد.

این ویدیو، بخشی از درس «بازارهای نوظهور» از دوره‌های آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین‌لب) است. برای ثبت‌نام در دوره‌های مدلین‌لب و دسترسی به این درس می‌توانید به وب‌سایت medlean.ir مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.