مراکز بهداشتی درمانی چگونه خرید می‌کنند؟

0 630

در این قسمت از ویدیوکست‌­های مدلین، مهندس امیرحسین میردامادیان در مورد اینکه مراکز بهداشتی درمانی چگونه خرید‌های خود را انجام می‌دهند، توضیحاتی را ارائه نموده­‌اند. در این ویدیو اطلاعات مهمی درباره‌ی فرایند خرید مراکز بهداشتی درمانی خصوصی و دولتی و تفاوت میان آن‌­ها ارائه می‌­گردد.

متن ویدیوی مراکز بهداشتی درمانی چگونه خرید می‌کنند؟

مراکز بهداشتی درمانی به طور کلی به دو دسته‌­ی خصوصی و دولتی تقسیم می‌­شوند. در بخش خصوصی فقط به انجام مذاکره و دادن استعلام برای مبالغی که از یک مقدار مشخص بالاتر هستند نیاز است، که باید استعلام‌­های مختلفی جمع‌­آوری شود و اگر شما از لحاظ مالی و غیرمالی شرایط لازم را داشته باشید مرکز درمانی قرارداد را با شما منعقد می‌کند و یا خرید را انجام می‌­دهد.

در مراکز دولتی اما این موضوع کمی متفاوت است، به گونه‌­ای که در آئین‌­نامه­‌ی معاملات دولتی سه دسته خرید داریم: «خریدهای کوچک، خریدهای متوسط و خریدهای بزرگ». هرچه عدد خرید بزرگ‌تر باشد سخت­گیری‌­ها و ساز و کار آن خرید هم متفاوت است. هرساله حد و حدود میان خرید کوچک، متوسط و بزرگ توسط دولت یا سازمان برنامه و بودجه مشخص می‌­شود.

در سال ۹۸ حد میان خرید کوچک و متوسط، ۳۲۸۰۰۰۰۰ تومان و حد میان خرید متوسط و بزرگ ۳۲۸۰۰۰۰۰۰ تومان اعلام شد. هرچه به سمت رقم‌­های بزرگ‌تر برویم و از مرز ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کنیم سخت­گیری­‌ها بیشتر شده و استعلام­‌های بیشتری باید گرفته‌­شود مانند استعلام از عرضه­‌کننده‌­ی آن خدمت یا کالا، و در رقم‌­های بالاتر از ۳۲۸ میلیون تومان باید مناقصه برگزار شود و کاملا ساز و کار متفاوتی دارد. اما در رقم های کوچک می‌­شود بدون استعلام و یا با شرایط ویژه‌ای عرضه و خرید انجام شود.

اما فارغ از اینکه رقم خرید مرکز چقدر باشد که معمولا از رقم ۳ تا ۴ میلیون تومان بیشتر است، سامانه‌­ای توسط دولت به نام سامانه‌­ی “ستاد” راه­‌اندازی شده‌­است که مراکز مختلف از راه این سامانه اقدام به خرید خدمت یا کالا می­‌کنند. گاهی دیده شده که حتی در مراکز بسیار بزرگ این رویه هنوز در دستورکار بخش تدارکات یا مالی قرار داده­‌نشده‌­است، اما اگر شما بخواهید با همه­‌ی مراکز درمانی سراسر کشور فعالیت داشته‌باشید، ثبت‌­نام در سامانه‌­ی ستاد یکی از راه­‌هایی است که شما را به بازار نزدیک می­‌کند.

توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر با ساز و کار خرید در مراکز بهداشتی و درمانی، ویدیوکست «فروش به مراکز بهداشتی درمانی» را مشاهده نمایید.

0%
  • Criteria 0%
  • Criteria 0%
  • Criteria 0%
  • Criteria 0%
  • Criteria 0%
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.