3 مورد از بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان

0 4,038

چرا اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان توسعه پیدا کرده‌اند؟ تولد فرزند، زندگی مادر و پدر را دگرگون می‌کند. این موجود نحیف و دلنشین، توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد و همین موضوع، والدین را نگران می‌کند. ذهن مادر و پدرها، به ویژه هنگامی که فرزند اولشان به دنیا می‌آید پر از سوال است. آنها به دنبال منبع مناسبی برای پاسخ سوال‌هایشان می‌گردند.

گاهی هم فقط تمایل دارند حس‌های مثبت و منفی خود را با افرادی که در موقعیت مشابه هستند در میان بگذارند. یا دوست دارند لحظه‌ای را که با فرزندشان گذرانده‌اند، مثل لحظه گفتن «ماما» یا «بابا» ثبت کنند.

همه اینها، دلایلی هستند که باعث‌شده توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل، به این حیطه علاقه‌مند شوند. در نتیجه، برنامه‌های مختلفی طراحی شده که هدفشان، لذت‌بخش کردن تجربه مادر یا پدر بودن و کمک به پرورش و مراقبت بهتر از فرزند است. در این مقاله، سه مورد از بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان را بررسی کرده‌ایم.

اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان در یک نگاه

در ویرایش نخست «نقشه اپلیکیشن‌های سلامت ایران» که اسفندماه سال 98 منتشر شد، مشخصات 2870 اپلیکیشن ایرانی فعال در وبسایت کافه بازار ثبت گردید. از میان این برنامه‌ها، 71 برنامه در زمینه کودکان و نوزادان فعالیت می‌کردند. این برنامه‌ها، به طور میانگین 1849 نصب فعال داشتند و در این مقاله 3 اپلیکیشن با نصب فعال بیش از 2000 بار معرفی شده است.

جدول مقایسه اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان

جدول مقایسه بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان
 گهوارهنی‌نی‌بانمادریار
محتوای آموزشی متناسب سن کودک×
شبکه اجتماعی کاربران××
ثبت مشخصات کودک×
امکان ثبت رشد و فعالیت‌های کودک×
بانک اطلاعات پزشکان کودک××
ثبت تصاویر و ایجاد آلبوم×
تعیین زمان واکسن کودک×
محاسبه شاخص‌های سلامت مادر یا کودک×
تعداد نصب فعال50 هزار50 هزار2 هزار
امتیاز کسب‌شده4.64.64.1
تعداد کامنت‌ها56254975225

بررسی اپلیکیشن‌‌های کودکان و نوزادان

گهواره

توسعه‌دهنده: گهواره
تعداد نصب : 50 هزار
امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 5625 نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان - گهواره

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن گهواره، خود را همیار تربیت کودک می‌داند و برای دوران بارداری تا زمانی که کودک 6 ساله می‌شود، کاربردی است. اپلیکیشن علاوه بر اینکه مقالات آموزشی برای مراحل مختلف رشد کودک ارائه می‌دهد، ابزارهایی همچون امکان ثبت رشد کودک و لالایی‌های کودکانه هم در اختیار والدین می‌گذارد. همچنین، کاربران می‌توانند سوال‌های خود را با دیگران مطرح کنند و سایر والدین جواب دهند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ثبت مشخصات کودک
 • شبکه اجتماعی
 • محتوای آموزشی متناسب سن کودک
 • دستور غذای کودک
 • لالایی کودک
 • امکان ثبت عکس‌های کودک
 • امکان ثبت تغییرات رشد کودک

نحوه عملکرد

هنگام ورود به اپلیکیشن، اطلاعات اولیه از کاربر پرسیده می‌شود. کاربر باید مشخص کند در دوران بارداری است یا فرزند دارد. سپس، نام، تاریخ تولد و جنسیت فرزند را هم مشخص می‌کند. این اطلاعات بعدها قابل ویرایش است. برای ورود به برنامه، فعال‌سازی با شماره تلفن همراه الزامی است.

برنامه گهواره از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده. مطالب هر بخش، براساس سن و نام کودک شخصی‌سازی شده‌اند. این قسمت‌ها عبارت هستند از:

شبکه اجتماعی:

شبکه اجتماعی قسمتی به نام «پرس‌وجو» دارد که کاربران سوالات خود را به صورت یک پیام مطرح می‌کنند و سایر کاربران می‌توانند به پرسش‌ها پاسخ دهند. علاوه بر این قسمتی هم به نام «دستور غذا» برای به اشتراک گذاشتن دستور غذاهای مناسب مادر و کودک وجود دارد.

می‌توان میان پرسش‌ها و غذاها جستجو کرد یا با انتخاب دسته‌بندی موضوعی و دوران مورد نظر (بارداری، زایمان، نوزاد یا نوپا)، مطالب یک دسته مشخص را مشاهده کرد. برای مثال در دسته نوزاد، یک دسته به نام نوزادان خاص وجود دارد، که دو زیردسته نوزادان چندقلو و نوزاد نارس را شامل می‌شود. کاربر می‌تواند نوزادان چندقلو را انتخاب کند و فقط گفتگوهای حول این موضوع را ببیند.

کاربران می‌توانند به پاسخ‌های داده شده به هر سوال، با دو گزینه «مفید بود» و «مفید نبود» امتیاز دهند. در هر هفته، 10 کاربر که بیشترین تعداد رای مفید بود را دریافت کرده‌اند، معرفی می‌شوند. این امتیازدهی انگیزه افراد برای مشارکت در گفتگوها را بیشتر می‌کند.

ابزارها:

این بخش از 7 عنوان کرونا، ثبت رشد، تغذیه، خواب، بازی، چی خطرناکه و چی طبیعیه تشکیل شده است. با انتخاب هر عنوان می‌توان مطالب آموزشی مرتبط را مطالعه کرد. همچنین ابزارهای مفیدی هم وجود دارد که از آن میان می‌توان آلبوم عکس کودک، نمودار رشد، لالایی و موسیقی خواب و آموزش بازی‌های مناسب را نام برد. برخی از این ابزارها در نسخه رایگان قابل دسترسی نیستند.

برنامه مشاور:

در هر هفته، هفت مطلب درباره مراقبت، روانشناسی و بازی با کودک در سن فعلی او، به مادر (یا پدر) پیشنهاد می‌شود. با پیگیری این مطالب و خواندن هرکدام از آنها، کاربر یک ستاره می‌گیرد. فقط کاربران گهواره پلاس به این بخش دسترسی دارند.

صفحه من:

در این قسمت مادر (یا پدر) مشخصات و عکس فرزند خود را که وارد کرده مشاهده می‌کند. این اطلاعات قابل تغییر است، اما برنامه در هر زمان فقط اطلاعات یک کودک را ثبت می‌کند.

کاربر در این قسمت به تمام گفتگوها و مطالبی که ذخیره کرده یا به اشتراک گذاشته است، دسترسی دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

یکی از ویژگی‌های قابل توجه گهواره، شخصی‌سازی مطالب براساس سن و نام فرزند است. همچنین، گهواره با افزودن المان‌هایی همچون امتیاز و ستاره، استفاده از این برنامه را بیشتر به یک سرگرمی بدل کرده است.

بخش‌های مختلف برنامه و مطالب آن، دسته‌بندی و ساماندهی مناسبی دارند و به راحتی می‌توان به موضوع مورد نظر رسید.

برنامه امکان تنظیم اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌) را به کاربران می‌دهد که تجربه استفاده از آن را بهتر می‌کند.

پشتوانه علمی

در اغلب موارد، منبع مقالات پایین آنها نوشته شده است، اما درباره همه مقالات این‌طور نیست.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از همه خدمات اپلیکیشن گهواره به صورت کامل، باید اشتراک گهواره پلاس را تهیه کرد که اشتراک یک‌ساله آن 35 هزار تومان و ماهیانه 6300 تومان است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/pr.gahvare.gahvare

آدرس وبسایت:

https://gahvare.net/

نی‌نی‌بان

توسعه‌دهنده: برترینها
تعداد نصب : 50 هزار
امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 4975 نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان - نی‌نی‌بان

معرفی اپلیکیشن

نی‌نی‌بان در واقع رسانه‌ای در حوزه فرزندآوری و فرزندپروری است که اپلیکیشن خود را با هدف تسهیل دسترسی کاربران به محتوای خود توسعه داده است. در وبسایت و اپلیکیشن نی‌نی‌بان می‌توان محتواهای آموزشی را مطالعه و از ابزارهای مختلفی همچون تخمین تاریخ زایمان و زمان‌بندی واکسن کودک استفاده کرد. همچنین، بانکز از اطلاعات پزشکان و کلینیک‌ها با امکان دریافت نوبت در نی‌نی‌بان وجود دارد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • محتوای آموزشی
 • بانک اطلاعات پزشکان و مراکز درمانی
 • امکان دریافت نوبت از کلینیک‌ها و پزشکان
 • ابزار تعیین زمان واکسن‌های نوزاد
 • فهرست نام‌ها
 • مقالات آموزشی متناسب سن کودک

نحوه عملکرد

اپلیکیشن از 4 بخش تشکیل شده است که در ادامه به معرفی هریک می‌پردازیم:

مجله: در این قسمت، مطالب در 6 گروه قصد بارداری، ناباروری، بارداری، زایمان، نوزاد و کودک دسته‌بندی شده‌اند. در هر بخش، مطالب متعددی قرار دارد که با انتخاب زیردسته‌های جزیی‌تر می‌توان دسترسی به مطالب مورد نظر را تسهیل کرد.

علاوه بر این، قسمتی مجزا به نام نی‌نی‌بان TV هم هست که شامل محتواهای اختصاصی ویدیویی است. در این ویدیوها که توسط نی‌نی‌بان تهیه شده،‌متخصصان درباره موضوعات مختلف سلامت توضیح می‌دهند. برای مثال، «بیماری قلبی در کودکان» یا «علائم اختلال یادگیری» عنوان دو مورد از این ویدیوها است.

کلینیک: در این قسمت، پزشکان و مراکز درمانی و همچنین سالن‌های زیبایی و مراکز ورزشی معرفی شده‌اند. موقعیت مکانی و اطلاعات تماس هر مرکز قرار دارد و امکان دریافت نوبت هم برای آنها وجود دارد. البته کاربر برای دریافت نوبت باید زمان مورد نظر و شماره تماس خود را وارد کند تا سپس از آن مرکز با او تماس بگیرند.

هفته‌های بارداری: در این قسمت، مطالب آموزشی براساس دوره قابل مشاهده هستند. مطالب، در بخش‌های قصد بارداری، هفته‌های بارداری، سن نوزاد به صورت ماه (تا یک سالگی) و سن کودک به صورت سال تقسیم شده‌اند. در هر بخش، توضیحاتی درباره شرایط کامل آن دوره ارائه شده است.

ابزارها: در این قسمت ابزارهایی قرار دارد که محاسبه اطلاعات مورد نیاز را برای والدین محاسبه می‌کند. برخی از این ابزارها، مبنای علمی دارند، اما برخی دیگر مبنایی غیرعلمی دارند یا نحوه محاسبه آنها مشخص نیست.

این ابزارها تعیین جنسیت، پیش‌بینی رنگ چشم، جستجوی نام کودک، محاسبه زمان زایمان، محاسبه وزن قابل قبول در دوران بارداری، محاسبه BMI، زمان‌بندی واکسن‌های کودک و محاسبه کالری مورد نیاز بدن هستند.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

معرفی پزشکان کودکان، زنان و زایمان، مراکز ناباروری و سایر مراکز ارائه‌دهنده خدمات سلامت به بانوان باردار و کودک، منحصر به اپلیکیشن نی‌نی‌بان است.

پشتوانه علمی

مقالات نی‌نی‌بان از رسانه‌های مختلف جمع‌آوری شده که رسانه منبع در هر مقاله نوشته شده است.

گاهی سوالاتی که در سایت نی‌نی‌بان مطرح و توسط متخصصان پاسخ داده‌شده‌اند در برنامه نمایش داده می‌شود که نام متخصص درج‌شده و مشخص است.

قیمت‌گذاری

استفاده از این اپلیکیشن هزینه‌ای ندارد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.bartarinha.niniban

آدرس وبسایت:

https://niniban.com/

مادریار

توسعه‌دهنده: محسن بیگلری
تعداد نصب : 2 هزار
امتیاز: 4.3 بر اساس نظر 9 نفر کاربر
بهترین اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان - مادریار

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «مادریار» یکی دیگر از اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان است که می‌توان گفت دفترچه خاطرات و ثبت رشد کودک است. والدین می‌توانند اطلاعات کودک خود را همچون رشد، مدت خواب، داروها، زمان انجام شروع فعالیت‌های خاص، زمان‌های مراجعه به پزشک و غیره ثبت کنند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ثبت مشخصات کودک
 • محتوای آموزشی متناسب سن کودک
 • ثبت عکس‌های کودک و ایجاد آلبوم
 • ثبت فعالیت‌های مختلف مربوط به کودک

نحوه عملکرد

در اولین ورود به برنامه باید مشخصات کودک یعنی نام، تاریخ تولد و جنسیت همراه قد، وزن، اندازه دور سر و محل تولد را ثبت کرد. عکس کودک را هم می‌توان بارگذاری نمود.

در صفحه اصلی اپلیکیشن قسمت‌های مختلفی وجود دارد. شیردهی، خواب، پوشک و واکسیناسیون تنها بخش‌های رایگان برنامه هستند. کاربر می‌تواند زمان، مدت و سایر جزییات مربوط به شیر خوردن، خواب و دفع فرزندش را ثبت کند. این اطلاعات به صورت نمودار نشان داده می‌شود و تغییرات آنها قابل بررسی است.

زمان واکسن‌های کودک هم براساس سن او مشخص شده و امکان فعال کردن یادآور هم برای آن وجود دارد.

سایر قسمت‌ها مربوط به داروهای مصرفی، تغییرات رشد، یادداشت‌های کاربر، مصرف غذاهای کمکی، ویزیت‌های پزشک، فعالیت‌های تکاملی و غیره است. دسترسی به این قسمت‌ها در نسخه رایگان امکان‌پذیر نیست.

امکان دیگر این برنامه ساختن آلبوم عکس برای کودک است. می‌توان آلبوم‌های متعددی با موضوعات متفاوت برای کودک ساخت.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

در این اپلیکیشن می‌توان مشخصات فرزندان مختلف را ثبت کرد که ویژگی متمایزی است. همچنین، امکان وارد کردن کوچک‌ترین جزییات در ثبت هر فعالیت نیز قابل توجه است.

طراحان «مادریار» راهنمای کاملی درباره نحوه ثبت اطلاعات در هر بخش آماده کرده‌اند. علاوه بر این، امکان گرفتن خروجی از اطلاعات ثبت‌شده به صورت فایل PDF یا CSV هم وجود دارد.

پشتوانه علمی

منبع مطالب نوشته‌شده در برنامه مشخص نیست.

قیمت‌گذاری

برای دسترسی به تمامی امکانات برنامه، لازم است 5000 تومان پرداخت گردد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.mbt925.babynurse

اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان، حرفه‌ای و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی

در بررسی اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان با مجموعه وسیعی از ویژگی‌ها مواجه می‌شویم. از طرفی، تعداد کاربران این برنامه‌ها هم نسبت به سایر حوزه‌ها بیشتر است. همین موضوع، نشان می‌دهد، توسعه‌دهندگان توانسته‌اند فصل مشترکی با کاربران خود بیابند. طراحان نرم‌افزار، نیازهای والدین را شناخته‌اند و در تلاش‌های خود توانسته‌اند پاسخگوی آنها باشند.

نکته قابل توجه در اپلیکیشن‌های کودکان و نوزادان، جای خالی پدران است. با وجودی که در بعضی برنامه، نقش والد (پدر یا مادر) پرسیده می‌شود، محیط برنامه‌ها و ادبیات به کاررفته در آنها به گونه‌ای است که کمتر پدری رقبت می‌کند از این برنامه‌ها استفاده کند.

با توجه به پررنگ شدن نقش پدران در تربیت فرزندان در سال‌های گذشته، بهتر است نیازها و خواسته‌های آنها هم در طراحی برنامه‌ها مدنظر قرار گیرد.

0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.