شش مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش ایرانی

0 1,445

آزمایش‌های تشخیصی پزشکی بخش مهمی از فرایند تشخیص و درمان بیماران را ایفا می‌کنند. اطلاعات آزمایشگاهی به پزشک و گروه درمانی این توانایی را می‌دهد تا بر اساس داده‌ها و شواهد قطعی نسبت به تشخیص و درمان بیماران اقدام نمایند. همچنین داده‌های آزمایشگاهی بهینه‌ترین، کم‌تهاجمی‌ترین و ارزان‌ترین اطلاعاتی هستند که در اختیار کادر درمان قرار می‌گیرند اما موضوع تشخیص درست و بررسی جامع نتایج آزمایشگاهی و جلوگیری از هرگونه اشتباه در برداشت، تفسیر و تصمیم‌گیری مبتنی بر اطلاعات آزمایشگاهی، همواره دغدغه‌ی اصلی کادر درمان است. از سوی دیگر امروزه، با افزایش نقش فعال بیمار در فرایند تشخیص و درمان و دسترسی بیماران به اطلاعات پزشکی در سطح وسیع، مسئله‌ی اطلاع‌رسانی درست در مورد تمامی مسائل مرتبط با بهداشت، سلامت و درمان افراد همچون مسئله‌ی تحلیل نتایج آزمایشگاهی از اهمیت ویژه برخوردار است.

برای تحلیل صحیح و جامع نتایج آزمایشگاهی، در وهله‌ی اول باید نتایج به‌دست آمده را با محدوده‌ی طبیعی برای هر پارامتر مقایسه نمود تا مقادیر غیرطبیعی و مشکوک تشخیص داده شوند، اما برای تصمیم‌گیری درست لازم است فرآیند تشخیص افتراقی بر اساس علائم بیماری‌های مرتبط و تطبیق آن با شرایط بیمار و نتایج آزمایشگاهی به دقت انجام شود. این مهم به‌طور قطع بر عهده‌ی کادر درمان و پزشک معالج بیمار است.

با درنظر داشتن نقش مهم کادر درمان در تشخیص مناسب وضعیت بیمار، باید در مورد طراحی اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش برای بیماران بسیار دقت نمود. ارائه‌ی اطلاعات اشتباه در مورد شرایط بیمار و ارتباط نتایج آزمایشگاهی با بیماری‌های مختلف می‌تواند بر شرایط روحی بیماران و خانواده‌ی آن‌ها اثر نامطلوبی بگذارد و در مسیر درمان اختلال جدی وارد نماید. از سوی دیگر اصلاح اشتباهاتی از این دست، انرژی و تلاش فراوانی از سوی کادر درمان می‌طلبد که خود مشکل را دو چندان می‌کند.

با وجود مسائل عنوان‌شده، نیاز کاربران عادی به یک مرجع مطمئن برای تحلیل نتایج آزمایشگاهی، گروه‌های برنامه‌نویس و سازندگان اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه را برای طراحی اپلیکیشن‌های تخصصی تحلیل و تفسیر نتایج آزمایشگاهی ترغیب نموده است. به‌همین دلیل، در مقاله‌ی پیش رو سعی شده است تا مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش ایرانی و کیفیت عملکرد آن‌ها به‌طور کامل بررسی گردد.

اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش در یک نگاه

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط تیم مدلین (+) و پس از بررسی تعداد ۲۸۷۰ اپلیکیشن ایرانی فعال در وبسایت کافه بازار، تعداد ۷۲ اپلیکیشن با موضوع تحلیل آزمایش توسط گروه‌های ایرانی طراحی شده است. از این مجموعه تعداد ۶ اپلیکیشن با بیش از ۲۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۲.۶ تا ۴.۶ به‌عنوان پرمخاطب‌ترین محصولات موجود در بازار شناخته شده‌اند. لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به امتیاز و تعداد نصب فعال این اپلیکیشن‌ها بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت کافه بازار تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ به‌دست آمده است.

جدول مقایسه اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش

 مرجع
جواب آزمایش
پارسی لب جواب
آزمایش پزشکی
آزمایشگاهتحلیل
آزمایش خون
تحلیلگر
آزمایش خون
بررسی علل درخواست آزمایش ×
ارائه‌ی محدوده‌ی طبیعی برای هر پارامتر××
طبقه‌بندی بر اساس نوع آزمایش××
تحلیل هوشمند اطلاعات××××
امکان تشکیل پرونده‌ی سابقه‌ی بیمار×××××
طبقه‌بندی اطلاعات بر اساس بیماری×××××
تعداد نصب فعال200001000010000500020002000
امتیاز کسب‌شده4.52.64.34.63.54.6
تعداد کامنت‌ها84571584221958124402

بررسی اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش

مرجع جواب آزمایش

توسعه‌دهنده: i Android Studio
تعداد نصب: 20 هزار نصب فعال
امتیاز: 4.5 بر اساس نظر 8457 نفر کاربر
اپلیکیشن مرجع جواب آزمایش

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «مرجع جواب آزمایش» با این هدف طراحی شده است که همه‌ی افراد بتوانند دانش کافی درک و تحلیل ابتدایی انواع آزمایش‌های پاتوبیولوژی متداول را به‌دست آورند. به‌همین دلیل این اپلیکیشن علائم اختصاری و مهم‌ترین پارامترهای متداول را در شش گروه اصلی معرفی کرده است و در مورد هر کدام اطلاعاتی شامل علت درخواست آزمایش، ارتباط نتایج آزمایش با بیماری‌های مرتبط، محدوده‌ی طبیعی برخی از پارامترها و تفسیر اولیه‌ی نتایج را ارائه می‌دهد.  

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

این اپلیکیشن اطلاعات جامعی درباره‌ی انواع آزمایش‌ها، پارامترهای اندازه‌گیری شده، دلایل درخواست آزمایش و ارتباط آن با بیماری‌های مختلف، محدوده‌ی طبیعی برخی از پارامترها و توضیحات عمومی درباره‌ی تاثیر هر کدام از موارد مورد بررسی در عملکرد طبیعی بدن انسان را در شش دسته‌ی اصلی زیر ارائه می‌نماید:

 • خون و پارامترهای آن
 • ادرار و مدفوع
 • تیروئید
 • بارداری
 •  دیابت
 • پاپ اسمیر

نحوه عملکرد

اطلاعات موجود در این اپلیکیشن در شش دسته‌ی اصلی دسته‌بندی و ارائه شده است. کاربر پس از ورود به اپلیکیشن می‌تواند به دسته‌ی موردنظر وارد شده و پارامتر دلخواه را مشاهده نماید. همچنین با استفاده از گزینه‌ی جست‌وجو در فهرست اصلی نرم‌افزار می‌توان به گزینه‌ی مورد نظر دست پیدا کرد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

کوشش طراحان این اپلیکیشن بر آن بوده است که پارامترهای مهم و اساسی در آزمایش‌های متداول پزشکی را در حد امکان پوشش دهند و دلایل اهمیت و ضرورت آزمایش را به زبانی ساده و کاملا علمی به کاربر منتقل نمایند. همچنین توضیحاتی درباره‌ی چگونگی تفسیر نتایج آزمایش برای هر پارامتر نیز ارائه شده است.

پشتوانه علمی

باتوجه به جست‌وجوی تیم مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر منابع علمی مورد استفاده در تدوین مقالات و مطالب این اپلیکیشن مشخص نیست و تمامی مطالب از اطلاعات موجود در وب فارسی گردآوری شده‌اند.

قیمت‌گذاری

تمامی خدمات ارائه شده در این نرم‌افزار به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.iandroid_j_azmayesh.material.MyApplication

پارسی‌لب

توسعه‌دهنده: پارسیپل خودران
تعداد نصب : 10 هزار نصب فعال
امتیاز: 2.6 بر اساس نظر 158 نفر کاربر
اپلیکیشن پارسی‌لب

معرفی اپلیکیشن

«پارسی‌لب» اپلیکیشنی است که با هدف تسهیل ارائه‌ی خدمات آزمایشگاهی شامل نمونه‌گیری در خانه، دریافت جواب، پذیرش و نوبت‌گیری، نظرسنجی در مورد عملکرد آزمایشگاه، پرسش و پاسخ و ارائه‌ی اطلاعات درباره‌ی تست‌های آزمایشگاهی و چگونگی نمونه‌گیری طراحی شده است. این اپلیکیشن تنها می‌تواند با آزمایشگاه‌هایی که از سیستم اتوماسیون آزمایشگاهی پارسیپل استفاده می‌کنند، هماهنگ شود و خدمات خود را به مراجعه‌کنندگان آن آزمایشگاه‌ها ارائه نمایند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • ارائه‌ی اطلاعات کلی در مورد ساعات کار، اطلاعات تماس، وبسایت و صفحه‌های اختصاصی آزمایشگاه در شبکه‌های اجتماعی متداول
 • اطلاع‌رسانی به مراجعه‌کننده در مورد آماده شدن پاسخ آزمایش و امکان دریافت جواب از اپلیکیشن
 • امکان پذیرش و نوبت‌دهی اینترنتی برای تسریع ارائه‌ی خدمات به مراجعه‌کننده
 • راهنمای کامل انواع آزمایش‌ها شامل معرفی علائم اختصاری، چگونگی نمونه‌گیری، کاربردهای تست، محدوده‌ی طبیعی و منابع مورد استفاده
 • پنل تخصصی پرسش و پاسخ با مسئولان آزمایشگاه
 • امکان ثبت‌نام به‌عنوان پزشک معالج و دسترسی به پیشینه و نتایج آزمایش‌های هر بیمار

نحوه عملکرد

کاربر در ابتدای ورود به اپلیکیشن نام و نام‌خانوادگی، کدملی، شماره‌ی تلفن‌همراه و رمز عبور اختصاصی خود را وارد می‌نماید. این اطلاعات برای جست‌وجو در پایگاه داده‌ی آزمایشگاه و دسترسی به نتایج کاربر مورد نیاز است. در این مرحله و در صورت ثبت‌نام به‌عنوان پزشک، کد نظام‌ پزشکی نیز دریافت می‌گردد.

پس از ورود به اپلیکیشن، کاربر در ابتدا آزمایشگاه‌های مدنظر خود را از پایگاه داده‌ی اپلیکیشن انتخاب می‌نماید و پس از این مرحله کاربر به پنل اصلی هدایت می‌‌‌شود که در آنجا به شش خدمت اصلی اپلیکیشن دسترسی خواهد داشت.

 • دریافت جواب

در صورتی که کاربر سابقه‌ی پذیرش در آزمایشگاه منتخب را داشته باشد، با ورود به این بخش سابقه‌ی کامل آزمایش‌های انجام شده برای کاربر در دسترس خواهد بود.

 • پذیرش / نوبت‌دهی آنلاین

در این قسمت می‌توان به‌صورت آنلاین پذیرش اولیه را انجام داد تا در وقت صرفه‌جویی شود. همچنین کاربر در صورت نیاز می‌تواند درخواست نمونه‌گیری در خانه را به‌صورت آنلاین ثبت نماید.

 • پرسش و پاسخ

کاربر می‌تواند سوالات خود را به‌طور آنلاین با مسئولین آزمایشگاه در میان بگذارد و پاسخ خود را نیز دریافت نماید.

 • راهنمای نمونه‌گیری

این بخش توسط هر آزمایشگاه به‌طور اختصاصی تکمیل می‌گردد و شامل اطلاعاتی درباره‌ی چگونگی انجام آزمایش و مواردی که پیش از انجام آزمایش باید توسط مراجعه‌کننده رعایت شود، است. 

 • راهنمای آزمایش‌ها

در این بخش مهم‌ترین و متداول‌ترین آزمایش‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند و مواردی مانند چگونگی نمونه‌گیری، شرایط آزمایش، کاربرد هر آزمایش، محدوده‌ی طبیعی و منابع علمی مورد استفاده برای ارائه‌ی اطلاعات یادشده معرفی می‌گردند.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

امکان دسترسی به سابقه‌ی کامل از نتایج آزمایش بیمار (تنها در آزمایشگاه‌های طرف قرارداد)، ارائه‌ی اطلاعات علمی و کامل در مورد دلایل، چگونگی انجام و تفسیر آزمایش به کاربر و امکان نوبت‌دهی آنلاین از شاخص‌ترین خدمات این اپلیکیشن هستند. 

خدمت دریافت آنلاین نتایج آزمایش با وجود اینکه تنها توسط این اپلیکیشن ارائه می‌­شود اما به‌دلیل مشکلاتی مانند ارتباط با سرور آزمایشگاه‌ها و همچنین محدودیت تعداد آزمایشگاه‌های طرف قرارداد، در عمل کاربری کمی دارد.

پشتوانه علمی

این اپلیکیشن در بخش راهنمای تست‌ها و در قسمت منابع، تمامی منابع مورد استفاده را به تفکیک تست و پارامتر مورد بررسی ارائه نموده است. از جمله‌ی این منابع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کتاب جامع تست‌های تشخیصی آزمایشگاهی پاگانا، دکتر مهتاب جعفرآبادی آشتیانی و همکاران، نشر سالمی
 2. کتاب جامع تجهیزات آزمایشگاهی فرآورده‌های تشخیصی، دکتر حمیدرضا سقا و همکاران، نشر میر
 3. پایگاه اطلاع‌رسانی داده‌های آزمایشگاهی به زبان فارسی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2011.
 4. Tietz Textbook of Clinical Chemistry: edited by CA Burtis and ER Ashwood. Philadelphia, WB Saunders, 2001
 5. Laboratory Text Handbook, 3rd, Jacobs S.D, Demott, R.W. , Oxley K.D. , Lexi Comp, 2004

قیمت‌گذاری

تمامی خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن رایگان ارائه می‌گردد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/android.parsic.parsilab

جواب آزمایش پزشکی

توسعه‌دهنده: گروه هدف
تعداد نصب: 10 هزار نصب فعال
امتیاز: 4.3 بر اساس نظر 4221 نفر کاربر
اپلیکیشن جواب آزمایش پزشکی

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «جواب آزمایش پزشکی» با هدف معرفی مهم‌ترین و متداول‌ترین آزمایش‌های پزشکی طراحی شده است. این اپلیکیشن، اطلاعاتی شامل علائم اختصاری، پارامترهای مورد بررسی، دلایل و ضرورت اهمیت آزمایش و چگونگی انجام آزمایش را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

این اپلیکیشن اطلاعاتی شامل علائم اختصاری، دلایل ضرورت انجام آزمایش، بیماری‌های مرتبط، چگونگی انجام آزمایش و پارامترهای مورد بررسی را برای شش دسته آزمایش شامل خون، ادرار و مدفوع، تیروئید، بارداری، قند خون و پاپ اسمیر ارائه نموده است.

نحوه عملکرد

با ورود به اپلیکیشن، کاربر در ابتدا صفحه‌ی راهنمای اپلیکیشن را مشاهده می‌کند و سپس مستقیم به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن هدایت می‌شود. در صفحه‌ی اصلی با انتخاب هر کدام از شش دسته‌ی اصلی در قسمت بالای صفحه، اطلاعات هر گروه آزمایش به‌شکل طبقه‌بندی شده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

این اپلیکیشن مانند تمامی اپلیکیشن‌های مشابه، اطلاعات عمومی درباره‌ی انواع آزمایش‌های پزشکی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. رابط کاربری زیبا و سهولت استفاده، از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این اپلیکیشن هستند.

پشتوانه علمی 

باتوجه به جست‌وجوی تیم مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر منابع علمی مورد استفاده در تدوین مقالات و مطالب این اپلیکیشن مشخص نیست و تمامی مطالب از اطلاعات موجود در وب فارسی گردآوری شده‌اند.

قیمت‌گذاری

تمامی خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/hadaf.in.testresult

آزمایشگاه (تحلیل هوشمند جواب آزمایش)

توسعه‌دهنده: طاهره
تعداد نصب: 5 هزار نصب فعال
امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 985 نفر کاربر
اپلیکیشن آزمایشگاه (تحلیل هوشمند جواب آزمایش)

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «آزمایشگاه (تحلیل هوشمند جواب آزمایش)» با ارائه‌ی مجموعه‌ی کاملی شامل توضیحات و اطلاعات درباره‌ی پارامترهای مهم آزمایش‌های پزشکی، تحلیل هوشمند نتایج آزمایش و ارائه‌ی توضیحات عمومی درباره‌ی چگونگی انجام آزمایش و مواردی که مراجعه‌کننده باید رعایت نماید، می‌تواند به‌عنوان یک مرجع مناسب برای افزایش آگاهی کاربر عمل کرده و کاربر را در تفسیر بهتر و درست‌تر نتایج آزمایش خود یاری نماید.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

این اپلیکیشن خدمات خود را در چهار دسته‌ی مختلف ارائه می‌دهد:

 • توضیحات جواب آزمایش

در این بخش اطلاعات مربوط به علائم اختصاری مورد استفاده در آزمایش، موارد درخواست آزمایش، چگونگی تفسیر نتایج و معرفی پارامترهای مختلف زیستی که در هر آزمایش اندازه‌گیری می‌شوند به کاربر ارائه می‌گردد.

 • تحلیل هوشمند

در این بخش کاربر می‌تواند نتایج آزمایش خود را صفحه‌ی تعاملی اپلیکیشن وارد نماید و اپلیکیشن با تحلیل این نتایج و مقایسه‌ی آن با محدوده‌ی طبیعی، وضعیت را به کاربر اعلام می‌نماید. تحلیل پارامترهای آزمایش در چهار گروه هماتولوژی، بیوشیمی، آنالیز هورمون‌ها و آنالیز ادرار در دسترس است.

 • بیشتر بدانید

در این بخش سعی شده است تا به متداول‌ترین سوالات درباره‌ی انواع آزمایش‌های پاتوبیولوژی پاسخ داده شود.

 • تست BMI

در این بخش با وارد نمودن وزن و قد، کاربر می‌تواند عدد BMI خود و تفسیر آن را مشاهده نماید.

نحوه عملکرد

با ورود به اپلیکیشن، کاربر در ابتدا به صفحه‌ی فهرست اپلیکیشن وارد می‌شود. با انتخاب بخش توضیحات جواب آزمایش، کاربر به صفحه‌ی موردنظر هدایت می‌گردد و در آنجا با انتخاب پارامتر موردنظر می‌تواند به توضیحات موجود دست یابد.

در بخش تحلیل هوشمند، پس از ورود به صفحه‌ی مربوطه کاربر از میان چهار دسته‌ی هماتولوژی، بیوشیمی، آنالیز هورمون و آنالیز ادرار دسته مورد نظر را انتخاب نموده و سپس مقدار پارامتر انتخابی خود را وارد می‌نماید تا اپلیکیشن نتایج بررسی را به وی نشان دهد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

تحلیل هوشمند نتایج آزمایش از ویژگی‌های شاخص این اپلیکیشن است. این ویژگی به کاربر این امکان را می‌دهد تا دید اولیه و مناسبی از وضعیت سلامت خود به دست آورد.

پشتوانه علمی 

باتوجه به جست‌وجوی تیم مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر تمامی مقاله‌ها و مطالب این اپلیکیشن بر مبنای داده‌های موجود در وب فارسی گردآوری شده‌اند. 

قیمت‌گذاری

تمامی خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:https://cafebazaar.ir/app/ir.aryaprogram.laborator

تحلیل آزمایش خون

توسعه‌دهنده: رضایی فرد
تعداد نصب: 2 هزار نصب فعال
امتیاز: 3.5 بر اساس نظر 124 نفر کاربر
اپلیکیشن تحلیل آزمایش خون

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «تحلیل آزمایش خون» با هدف راهنمایی کاربر درباره‌ی تفسیر نتایج آزمایش خون طراحی شده است. این اپلیکیشن تفسیر اولیه‌ی نتایج آزمایش برای ۱۳ پارامتر مهم و متداول آزمایش خونی را به‌همراه توضیح کوتاه در مورد اهمیت و ضرورت اندازه‌گیری پارامتر موردنظر ارائه می‌دهد.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

این اپلیکیشن ۱۳ پارامتر خونی را که به‌طور متداول در آزمایش‌های خون بررسی می‌گردند، انتخاب نموده و کاربر را در تفسیر اولیه‌ی این نتایج یاری می‌نماید. پارامترهای منتخب عبارتند از:

 •  آزمایش قند خون ناشتا (FBS)
 • آزمایش اوره‌ی خون
 • کراتینین
 • کلسترول
 • تری‌گلیسیرید
 • HDL
 • LDL
 • نسبت LDL/HDL
 • نسبت کلسترول به HDL
 • شمارش گلبول‌های سفید خون (WBC)
 • شمارش گلبول‌های قرمز خون (RBC)
 • هماتوکریت (HCT)
 • تعداد پلاکت‌های خونی (PLT)

نحوه عملکرد

با ورود به اپلیکیشن، کاربر در ابتدا باید جنسیت خود را تعیین نماید و سپس در فضای تعیین شده در مقابل هر پارامتر، میزان به‌دست آمده برای آن پارامتر را وارد نماید. نرم‌افزار پس از دریافت مقدار هر پارامتر به کاربر اعلام می‌نماید که نسبت به محدوده‌ی طبیعی، پارامتر مورد نظر در چه وضعیتی قرار دارد (خیلی پایین، اندکی پایین، نرمال، اندکی بالا، خیلی بالا). کاربر همچنین می‌تواند توضیحاتی درباره‌ی اهمیت و ضرورت اندازه‌گیری پارامتر مورد نظر بیابد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

آنالیز هوشمند نتایج آزمایش و سهولت استفاده و دسترسی به اطلاعات از ویژگی‌های شاخص این اپلیکیشن است.

پشتوانه علمی

با توجه به جست‌وجوی تیم مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر مقاله‌ها و مطالب این اپلیکیشن بر مبنای داده‌های موجود در سایت ویکی‌پدیا گردآوری شده است.

قیمت‌گذاری

برای استفاده از خدمات این اپلیکیشن کاربر باید پیش از نصب، مبلغ 10،000 ریال را پرداخت نماید.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/com.android.azmzyesh

تحلیلگر آزمایش خون

توسعه‌دهنده: داده گستر
تعداد نصب: 2000 نصب فعال
امتیاز: 4.6بر اساس نظر 402 نفر کاربر
اپلیکیشن تحلیلگر آزمایش خون

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن «تحلیلگر آزمایش خون» مجموعه‌ی کاملی از آزمایش‌های تشخیصی متداول را گردآوری نموده است و با ارائه‌ی توضیحات کوتاه و جامع به کاربر این امکان را می‌دهد تا با ضرورت و علل درخواست یک آزمایش، اهمیت پارامترهای مورد بررسی و بیماری‌های مرتبط با آنها آشنا شود.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

این اپلیکیشن مهم‌ترین پارامترهای تشخیصی آزمایشگاهی را معرفی نموده است. پارامترها و آزمایش‌های تحت بررسی به دو روش مختلف دسته‌بندی شده‌اند. در روش اول دسته‌بندی بر اساس نوع آزمایش انجام‌شده و شامل ۱۰ دسته‌ی ایمنی‌شناسی، خون‌شناسی، بیوشیمی، غربالگری جنین، مارکر سرطان، هورمون‌شناسی، میکروب‌شناسی، ویتامین‌ها، التهاب و عفونت و دیگر آزمایش‌ها است.

در روش دوم این دسته‌بندی بر اساس کاربرد مدنظر و بیماری‌های تحت بررسی انجام‌شده است. از جمله عناوین مورد بررسی در این روش می‌توان به ازدواج، کم‌خونی، قند خون، چربی خون، هپاتیت، ایدز، سرخجه، سرطان، پاپ اسمیر، بارداری و غیره اشاره نمود.

نحوه عملکرد

با ورود به اپلیکیشن، کاربر به صفحه‌ی فهرست و تنظیمات اپلیکیشن هدایت می‌شود. در این صفحه کاربر می‌تواند یکی از چهار خدمت زیر را انتخاب نماید:

 • راهنمای آزمایش

در این بخش، چگونگی خواندن درست برگه‌ی نتایج آزمایش و همچنین مقادیر طبیعی پارامترهای مهم آزمایشگاهی به کاربر آموزش داده می‌شود.

 • پانل‌های آزمایش

در این بخش، پارامترهای اصلی آزمایشگاهی در ۱۰ دسته‌ی اصلی بر اساس نوع آزمایش (ایمنی‌شناسی، خون‌شناسی و غیره) معرفی می‌شوند.

 • فهرست موضوعی

در این بخش، اطلاعات بر حسب کاربرد موردنظر یا بیماری تحت بررسی، طبقه‌بندی شده‌اند. این بخش شامل ۳۳ عنوان است که ذیل هر عنوان توضیحاتی درباره‌ی علل ایجاد بیماری، ضرورت و اهمیت بررسی، چگونگی نمونه‌گیری و پارامترهای مهم از لحاظ بالینی ارائه شده است.

 • جست‌وجو

در این بخش کاربر می‌تواند عنوان مورد نظر خود را جست‌وجو نموده و به تمام مطالب مرتبط موجود در اپلیکیشن دست یابد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

این اپلیکیشن مانند دیگر اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش، اطلاعاتی کلی درباره‌ی مهم‌ترین پارامترهای آزمایشگاهی در اختیار کاربر قرار می‌دهد اما رویکرد این اپلیکیشن در دسته‌بندی اطلاعات بر اساس نوع آزمایش و همچنین بیماری‌های مرتبط که دسترسی به اطلاعات را در سریع‌ترین زمان ممکن می‌سازد، این اپلیکیشن را نسبت به رقبای خود متمایز نموده است.

پشتوانه علمی

باتوجه به جست‌وجوی تیم مدلین و با درنظر گرفتن مطالب مندرج در سایت این اپلیکیشن، در حال حاضر منابع علمی مورد استفاده در تدوین مقاله‌ها و مطالب این اپلیکیشن مشخص نیست و تمامی مطالب از اطلاعات موجود در وب فارسی گردآوری شده‌اند.

قیمت‌گذاری

خدمات ارائه شده در این اپلیکیشن رایگان است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار: https://cafebazaar.ir/app/ir.azmayesh.tahlil

اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش: یک راه‌حل بهینه یا یک مشکل جدید؟

در این مقاله ۶ مورد از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش که توسط توسعه دهندگان ایرانی طراحی شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفت. تعداد ۵ مورد از اپلیکیشن‌های مورد بررسی با هدف آگاه ساختن کاربران نسبت به چگونگی تحلیل و نتایج به‌دست آمده از آزمایش‌های تشخیص پزشکی متداول طراحی شده‌اند  و تنها ۱ اپلیکیشن افزون‌بر اطلاع‌رسانی، در راستای تسهیل فرآیند نمونه‌گیری و دسترسی راحت بیمار و پزشک به نتایج آزمایش طراحی شده است.

با توجه به این موضوع و تمرکز طراحان ایرانی بر مسئله‌ی تحلیل خودکار و مستقل نتایج آزمایشگاهی توجه به موارد ذیل ضروری به نظر می‌رسد:

۱.  تحلیل نتایج آزمایش، بدون توجه به علائم بالینی بیمار، دلایل پزشک برای درخواست آزمایش و نظر تخصصی پزشک معالج ممکن نخواهد بود. بنابراین برای جلوگیری از سردرگمی و نگرانی بیمار و خانواده‌ی وی، ضروری است که اطلاعات ارائه‌شده در این نرم‌افزارها دقیق، علمی و مبتنی بر فرایند تشخیص افتراقی باشند؛ نتیجه آنکه رویکرد ارائه‌ی اطلاعات بر اساس بیماری‌های متداول و معرفی پارامترهای موثر در تشخیص در ذیل هر بیماری می‌تواند به ارائه‌ی دیدی جامع به کاربر عادی موثر باشد.

۲. مسئله‌ی تشخیص افتراقی و تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های آزمایشگاهی برای کادر درمان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اپلیکیشن‌های تحلیل آزمایش می‌توانند در بهبود فرایند تصمیم‌گیری و ارائه‌ی اطلاعات به‌صورت یکپارچه نقش قابل توجهی داشته باشند.

۳. مهم‌ترین مسئله در طراحی و ارائه‌ی اطلاعات در این حوزه، توجه به منابع علمی معتبر داخلی و خارجی است تا اطلاعات دقیق، بروز و علمی در اختیار کاربر قرار گیرد. برای رسیدن به این مقصود به‌نظر می‌رسد بهترین راه، همکاری تیم طراحی با گروه پزشکی و آزمایشگاهی و ارائه‌ی اطلاعات با نظارت فنی تیم پزشکی است تا از صحت اطلاعات ارائه‌شده و تطابق آن با نیاز کادر درمان و کاربران عادی اطمینان حاصل شود.

0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
 • Criteria 0%
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.