اشتباهات مهلک مدیریتی

0 895

برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار، یک مدیر باید مجموعه مهارت‌هایی جدای از مهارت‌های فنی خود داشته باشد. تا بتواند با ایجاد محیط کاری مناسب برای کارمندان و افزایش بهره‌وری آنها، عملکرد و کیفیت سازمان را به بالاترین سطح خود برساند.

در این قسمت از ویدیوهای آموزشی مدلین‌لب، دکتر فرداد درودی، مدیر کشوری برنامه‌ی مشترک سازمان ملل متحد در زمینه‌ی ایدز جمهوری اسلامی ایران (UNAIDS)، درباره‌ی نوعی از دسته‌بندی مدیران و اشتباه‌های مدیریتی رایج توضیح می‌دهد.

 

متن ویدیو «اشتباهات مهلک مدیریتی»

معمولا مدیران به دو دسته تقسیم می‌شوند.

مدیران Arrivers: کار خود را اصطلاحا از کف سلسله مراتب سازمانی آغاز می‌کنند. آرام و به تدریج با کسب تجربه و دانش به مراتب بالای سازمانی می‌رسند.

مدیران Derailers: سریع وارد شده و سریع ارتقا می‌یابند و یا دستاوردهای چشمگیری داشته‌اند. اما ممکن است به همان سرعت ورود، از مسیر اهداف سازمانی خارج شوند.

اشتباهات مدیریتی

اشتباهات مدیریتی‌ای وجود دارد که در هر دو گروه مشترک بوده و انجام آنها بسیار مهلک است. این اشتباه‌ها ده مورد هستند.

1- عدم حساسیت نسبت به دیگران: مدیرانی که می‌خواهند استریوتایپ (stereotype) باشند، به ویژه می‌خواهند از شیوه‌ی مدیریت اصطلاحا سنتی استفاده کنند (که الزاما هم بد نیست). این شیوه آنها را محق می‌سازد که نسبت به نیازهای پرسنل یا مشتریان بی‌تفاوت باشند.

2- سرد بودن، گوشه‌گیری و انزوا، مغرور بودن: مواردی هستند که به سرعت تشخیص داده می‌شوند و نسبت به آنها واکنش منفی نشان داده می‌شود.

3- خیانت به اعتماد: مدیرانی که به اعتماد پرسنل خیانت می‌کنند. باعث می‌شود همبستگی (Coherence) اعضای درون سازمان از بین برود.

4- بیش از اندازه بلندپرواز بودن، سیاست‌بازی کردن و واقع‌گرا نبودن.

5- مشکلات عملکردی با تجارت: مشکل داشتن با روند اجرای برنامه‌ها یا اهداف سازمانی. یعنی به روشی که سازمان در پیش گرفته باور ندارند.

6- مدیریت بیش از حد، عدم تفویض اختیار: افرادی که بیش از حد مدیریت می‌کنند. مدیران حتما باید با تفویض اختیار هم به خود فرصت دهند و هم به پرسنل مسئولیت واگذار کنند. تا پرسنل رشد کرده و بتوانند در جهت اهداف سازمانی بهتر عمل کنند.

7- عدم توانایی جذب موثر کارکنان لازم: از اشتباه‌های دیگر این است که نتوانند کارکنان لازم را برای پست‌های سازمانی تعیین‌شده جذب و حفظ کنند.

 

این ویدیو، بخشی از درس «مدیریت و رهبری» دوره‌های آزمایشگاه نوآوری سلامت دیجیتال مدلین (مدلین‌لب) است. برای ثبت‌نام در دوره‌های مدلین‌لب و دسترسی به این درس می‌توانید به وب‌سایت medlean.ir مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.