سلامت گله‌ها با هوش‌مصنوعی

0 753

کِینْتِس با استفاده از بینایی‌ماشین و هوش‌ مصنوعی میزان استراحت، غذا خوردن، فعالیت و رفتار‌های گاو‌ها را در گله‌ بررسی می‌کند و در صورت بروز مشکلاتی از قبیل لنگش (lameness) به دامدار و دامپزشک هشدار می‌دهد.

چرا محصول استارتاپ کینتس اهمیت دارد؟

گاوداری‌ها به‌علت افزایش نیاز به تولید غذا‌ی جوامع، بیش از گذشته نیاز به تولید به صرفه‌تر و رسیدن به بهترین سطح از میزان تولید شیر و در عین حال داشتن نظارت بهداشتی مناسب بر تولید شیر سالم و مراقبت از حیوانات جهت پیشگیری از بیماری‌ها عفونی و داخلی دارند.

بیماری‌ها و اختلالات مختلفی از جمله ورم پستان، لنگش، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های گوارشی، استرس گرمایی و غیره می‌تواند بر میزان تولید شیر و باروری گاو تاثیر چشم‌گیری بگذارد.

توجه به نوع رفتار حیوان مانند راه رفتن و علائمی مانند بی‌اشتهایی، کاهش وزن به‌صورت ناگهانی و تغییر در زمان میزان استراحت و غیره می‌تواند در پی بردن به انواع بیماری‌ها و اختلالات پیش از وخیم شدن اوضاع جسمانی حیوان بسیار حائز اهمیت باشد.

معمولا زمانی دامدار و کارکنان گاوداری‌ها به بیماری‌ها و اختلالات پی می‌برند که تولید افت محسوسی پیدا کرده و درمان پیچیده‌تر، پر‌هزینه و طول دوره‌ی درمان طولانی‌تر خواهد بود.

چشمانی هوشمند برای مراقبت از گله‌

استارتاپ‌ کینتس با استفاده از دوربین‌هایی که در بالای محل نگهداری گاو‌ها قرار می‌گیرد و استفاده از هوش مصنوعی تمامی گاو‌ها را بر اساس رنگ بدن و چهره شناسایی کرده و تشخیص می‌دهد.

این دوربین‌ها به منبعی در مرکز گاوداری به‌صورت بی‌سیم متصل هستند و تمام اطلاعات جمع‌آوری شده را به این منبع می‌فرستند.

هوش‌ مصنوعی طراحی‌شده توسط این استارتاپ alus نام دارد که میزان غذا خوردن هر گاو، میزان استراحت، میزان فعالیت بدنی و جا‌به‌جایی در محیط گاوداری، چگونگی راه رفتن و رفتار‌های هر گاو را در طول روز مشاهده و تحلیل کرده و در صورت وجود رفتار غیر‌طبیعی هشدار‌ می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین کار‌های alus پیش‌بینی وقوع لنگش (lameness) بر‌اساس تغییر در نوع راه رفتن حیوان و پیش‌بینی وقوع برخی از بیماری‌ها و وجود استرس‌ به‌علت عدم مدیریت مناسب با تشخیص بی‌اشتهایی و کم‌شدن میزان مصرف خوراک است. این هوش‌مصنوعی شاخصی را برای سلامتی هر گاو به دامدار ارائه می‌دهد که نسبت به آن می‌تواند میزان سلامت جسمانی و شرایط ایده‌ال برای هرکدام از گاو‌ها را سنجیده و اقدامات لازم را جهت رسیدن به تولید بیشتر شیر و مدیریت تولید‌مثل انجام دهد.

تمام اطلاعات به‌دست آمده از هر گاو در کامپیوتر شخصی دامدار ذخیره و در اپلیکیشن کینتس قابل مشاهده است. این استارتاپ هم‌اکنون در ایرلند و ایالات متحده آمریکا مشغول فعالیت است.

بینایی‌ماشین (machine vision) چیست؟

به استفاده از حسگرها برای دریافت سیگنال‌هایی که تشکیل‌دهنده‌ی تصویر یک شی هستند و توسط رایانه یا دیگر وسایل پردازش سیگنال برای تفسیر و تحلیل سیگنال‌های دریافت‌شده از قطعه‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلاق می‌شود. دید ماشینی به‌عنوان یک ابزار مهندسی در ابزارهای دیجیتال و در شبکه‌های رایانه‌ای، برای کنترل ابزارهای صنعتی دیگر از قبیل کنترل بازوهای ربات یا خارج کردن تجهیزات معیوب به کار می‌رود. در حقیقت دید ماشینی شاخه‌ای از علم مهندسی است که به رشته‌های علوم رایانه‌ای و علم نورشناسی و مهندسی مکانیک و خودکارسازی صنعتی ارتباط دارد.

چرا استارتاپ کینتس نسبت به رقبا اهمیت دارد؟

    •  پیشنهاد دادن اقدامات موثر برای افزایش تولید و سلامت گله با توجه به اطلاعات و به‌صورت اختصاصی
    •  پیش‌بینی وقوع بیماری‌های اندام حرکتی با دقت بالا
    •  پیش‌بینی وقوع بیماری‌های عفونی در گله

مدل درآمدی کینتس چیست؟

مدل درآمدی این استارتاپ B2B و براساس فروش مستقیم دوربین‌ها و دریافت حق اشتراک برای استفاده از هوش‌ مصنوعی و بینایی‌ماشین طراحی شده توسط کینتس است.

تاسیس و سرمایه‌گذاری کینتس

استارتاپ کینتس از سال ۲۰۱۵ کار خود را در دابلین ایرلند آغاز کرده و تاکنون طی ۲ دوره موفق به جذب سرمایه از شرکت cargill شده‌است.

برنامه‌ی بعدی کینتس چیست؟

این استارتاپ قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ محصول خود را برای مزرعه‌های پرورش مرغ و خوک ارتقا دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.